Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Kontrofensywa Rowerowa 2018 za nami!

Aktualności

16.08.2018

Kontrofensywa Rowerowa 2018 za nami!

Kontrofensywa Rowerowa 2018 za nami!
 
W niedzielę 12 sierpnia odbył się III Rajd Rowerowo-Historyczny "Kontrofensywa Rowerowa 2018", podczas którego uczestnicy upamiętnili zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i prześledzili drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości. Pogoda w tym dniu dopisała, a wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją.

Rajd rozpoczął się o godz. 9.00 pod Centrum Informacji Turystycznej w Puławach. Wszyscy otrzymali pamiątkowe koszulki, flagi i chorągiewki na rower, oraz słodkie upominki. W wydarzeniu wzięło udział ok. 60 rowerzystów, a najmłodszy z nich miał 5 lat.
 
60-cio kilometrowa trasa rajdu przebiegała przez miejscowości, takie jak Gołąb, Bobrowniki, Dęblin i Wysokie Koło. Po drodze rowerzyści odwiedzili miejsca pamięci narodowej, a wśród nich Dąb Niepodległości na Skwerze Niepodległości w Puławach i pomnik na cześć bohaterów walk niepodległościowych, który znajduje się w Gołębiu. W Dęblinie uczestnicy zobaczyli pomnik upamiętniający wizytę Józefa Piłsudskiego i zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych.

 
W połowie trasy odbyła się przerwa obiadowa, podczas której zorganizowanie zostało ognisko. W jej trakcie Lech Marczak, wnuk kapitana Władysława Szczypy, podzielił się z uczestnikami rajdu swoimi wspomnieniami o dziadku. O historii odzyskania niepodległości i działalności Józefa Piłsudskiego na terenie naszego powiatu opowiadał także Zbigniew Kiełb z puławskiej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta.


Uczestnikom gratulujemy kondycji i dziękujemy za udział, a wszystkich zachęcamy do aktywności i poznawania historii Polski.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Inicjatyw Własnych "Inspiracje", POK "Dom Chemika" i Muzeum Czartoryskich w Puławach. Zadanie dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Puławach.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"