Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Wystawa "Artystyczna Twórczość Wsi"

Aktualności

03.10.2018

Wystawa "Artystyczna Twórczość Wsi"

Wystawa "Artystyczna Twórczość Wsi"

Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych działającym przy POK "Dom Chemika", zapraszają na doroczną wystawę swoich prac. Wernisaż wystawy „Artystyczna Twórczość Wsi” odbędzie się 7 października 2018 r. w Galerii Aneks o godz. 12.00. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00 do 31 października 2018 r.

 

Artystyczna Twórczość Wsi” to wystawa, która jest przeglądem pasji i wrażliwości artystycznej w wielu dziedzinach sztuki ludowej. Są to: tkactwo (tradycyjne i współczesne stylizacje), garncarstwo, plecionkarstwo (wiklinowe i rogożynowe), rzeźba (drewniana i kamienna), kowalstwo, plastyka zdobnicza i obrzędowa (kwiaty z bibuły, pisanki, pająki, palmy czy wycinanka), haft oraz koronka (szydełkowa i kołkowa).


Ekspozycja jest wyrazem zaangażowania twórców ludowych w życie społeczności, jaką tworzą będąc członkami Puławskiego Klubu Twórców Ludowych. Ich prace stanowią przekaz wieloletnich tradycji ziemi puławskiej w obszarze sztuki i wytwórczości ludowej.Klub Twórców Ludowych działa na terenie powiatu puławskiego już od 59 lat. Głównym jego zadaniem jest troska o zachowanie, promocję i rozwój sztuki ludowej regionu obejmującego swoim zasięgiem granice powiatu puławskiego. Jedną z form aktywności jest także opieka nad autentycznymi, samorodnymi twórcami ludowymi. Liczba twórców ludowych z roku na roku maleje, tym bardziej istotne są działania Klubu na rzecz wspierania swoich członków, a także promowania sztuki ludowej wśród młodszych pokoleń. Obecnie Klub Twórców Ludowych zrzesza 80 członków.W tegorocznej wystawie „Artystyczna Twórczość Wsi” prace z dziedziny tkactwa, garncarstwa, kowalstwa, rzeźby, plecionkarstwa, koronki, haftu oraz plastyki zdobniczej i obrzędowej prezentuje 40 twórców.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018 EtnoPolska.


© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"