Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Koncert organowy Urszuli Ptaszyńskiej-Graham

Aktualności

26.07.2019

Koncert organowy Urszuli Ptaszyńskiej-Graham

Koncert organowy Urszuli Ptaszyńskiej-Graham

29 lipca zapraszamy do wysłuchania recitalu organowego Urszuli Ptaszyńskiej-Graham. Artystka zagra między innymi kompozycje Jana Sebastiana Bacha, czy preludia Stanisława Moniuszki.

 

 

Festiwal odbywa się w Puławach od 2010 roku, w postaci cyklu recitali organowych wykonywanych przez wybitnych organistów-wirtuozów z Polski i z zagranicy. Program koncertów obejmuje arcydzieła muzyki organowej wszystkich epok i kręgów kulturowych.


Koncerty w ramach X Festiwalu Muzyki Organowej odbywają się przez całe wakacje, w każdy poniedziałek o godz. 19:00, w Kościele pw. Brata Alberta w Puławach.

 

Program:

 

Pierre du Mage (1675-1751)

  • Premiér Livre D´orgue:

  • Grand Jeu-Basse de Trompette-Tierce en

  • Taille-Recit de Cromorne-Plein jeu

Jan Sebastian Bach (1685-1750)

  • Toccata i Fuga F-dur BWV 540

Oscar Lindberg (1887-1955)

  • Gammal fäbodpsalm från Dalarna (Dawny psalm pasterski z okolic Dalarna)

Marian Sawa (1937-2005)

  • Fantazja Nordycka

Camille Saint-Saens (1835-1921)

  • Fantasie C-dur op.137

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

  • Preludia

Henry Mulet (1878-1967)

  • Toccata - ”Tu es petra et portae inferi non praevalebunt adversus te” (z cyklu ”Esquisses Byzantines”)

 

 

Urszula Grahm jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończyła w 1968 roku w klasie organów prof. Feliksa Raczkowskiego. Studia muzyczne uzupełniała u wybitnych organistów i pedagogów w Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech i Francji. Jest laureatką konkursu muzyki dawnej w Łodzi, otrzymała również wyróżnienie na Konkursie Bachowskim w Brugge. Od roku 1971 mieszka na stałe w Szwecji, gdzie obecnie prowadzi intensywną działalność koncertową. Występowała w większości krajów Europy oraz USA. Trzykrotnie wystąpiła z recitalem organowym w Filharmonii Narodowej w Warszawie, oraz kilkakrotnie odbyła tourneé koncertowe po Norwegii i Finlandii. W roku 1995 obroniła dyplom naukowo-artystyczny I stopnia w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest autorką prac naukowych na temat polskiej i szwedzkiej muzyki organowej oraz budownictwa organowego w Szwecji. Przez 10 lat była członkiem prezydium Towarzystwa Organowego w Szwecji. Otrzymała dwie nagrody kulturalne w Południowej Szwecji (Skanii), oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w Polsce za propagowanie polskiej muzyki organowej za granica. Bierze czynny udział w corocznym Festiwalu Muzyki Organowej w południowej Szwecji tzw. ”Skånes Orgelweckor”.

 

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Puław, Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Puławach, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”.


Wydarzenie odbywa się przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Puławy.


Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"