Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Wernisaż wystawy Mirosława Mirońskiego "Moje inspiracje"

Aktualności

01.11.2019

Wernisaż wystawy Mirosława Mirońskiego "Moje inspiracje"

Wernisaż wystawy Mirosława Mirońskiego "Moje inspiracje"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Moje inspiracje” Mirosława Mirońskiego, który odbędzie się 7 listopada o godz. 18:00 w Galerii Aneks.

 

„Emocjonalnie twórczość Mirosława Mirońskiego bliska jest ekspresjonizmowi. Chociaż dominuje w niej abstrakcja jest ona tylko daleko idącą próbą przetworzenia i odrealnienia rzeczywistości. Autor wydobywa to, co w malarstwie i w grafice jest najważniejsze - grę kolorów, kontrast form i walorów. Chętnie nawiązuje do tematów muzycznych (...). Skupia się na zagadnieniach stricte formalnych, pomijając wszelkiego rodzaju ozdobniki, przez co jego prace mogą wydawać się nieco surowe, a nawet ascetyczne.

 

Jest to ze strony autora zabieg w pełni przemyślany, a efektem są obrazy i grafiki, które nie epatują widza „ładnymi” zestawieniami barw, czy popularnym tematem, a za to przyciągają uwagę oglądającego prostotą formy.

 

 

Obrazy i grafiki Mirosława Mirońskiego łączą się w cykle tematyczne lub formalne, a różnorodność prac jest wynikiem zgłębiania przez autora wybranego tematu lub zagadnienia, które w danym czasie determinuje jego twórczość. (…)”. - mówi o twórczości autora wystawy, Bogusław Lustyk.

 

 

"Moja twórczość to połączenie emocji i przemyśleń nad naturą rzeczy, nad zjawiskami, które nas otaczają. To także ścieranie się tego, co można opisać przy pomocy znanych prawideł kompozycji oraz fabuły, z tym co jest nieuchwytne, niedające się zdefiniować, a co można jedynie przeżyć w sferze emocjonalnej. Sztuka pozbawiona emocji staje się sztuką pustą i jałową. Podglądam, naturę, przyrodę. Interpretuję ją po swojemu, staram się to przenieść na płótno lub papier używając koloru i formy. Czasem dopowiadam treść. Wyławiam z otoczenia rzeczy zwyczajne, które transponuję na obraz, pokazuję je na nowo widzowi. Kieruję jego uwagę na urodę zjawisk, nawet tych banalnych, obok których przechodzimy nie dostrzegając ich piękna" – podkreśla autor, Mirosław Miroński.

 

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 29 listopada 2019 r. Wstęp wolny.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"