Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Gala Jubileuszowa XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd - relacja

Aktualności

03.02.2020

Gala Jubileuszowa XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd - relacja

Gala Jubileuszowa XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd - relacja

Puławski Festiwal Kolęd to wydarzenie od 25 lat ukazujące bogactwo polskiej tradycji kolędowania i pozwalające co roku na nowo odkrywać urok utworów bożonarodzeniowych. Ten klimat i wspaniałą świąteczną atmosferę przywołaliśmy w minioną niedzielę, 2 lutego, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach, gdzie odbyła się Jubileuszowa Gala XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd.

 

Śpiew kolęd to nie tylko muzyka, ale także łączenie wyrazu artystycznego z przeżywaniem tajemnicy Narodzenia Bożego. Wspólne kolędowanie jest także obrazem integracji różnych grup, począwszy od wspaniałych uczestników, sympatyków Festiwalu, na jego organizatorach kończąc. Wszystko to daje poczucie głębokiej więzi i udanej współpracy zwłaszcza, że po raz trzeci gościmy w progach parafii pw. Miłosierdzia Bożego, za co z głębi serca dziękuję księdzu proboszczowi Krzysztofowi Krakowiakowi - podkreślał Zbigniew Śliwiński, Dyrektor Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, pomysłodawca Festiwalu.

 

 

Finałowy koncert z udziałem laureatów poprzedziły pięciodniowe przesłuchania konkursowe artystów. Wśród jurorów tegorocznej odsłony Festiwalu, gościliśmy Alicję Janosz, polską piosenkarkę, laureatkę pierwszej edycji programu „Idol”. Na scenie sali teatralnej „kościoła pod lasem” zaprezentowało się blisko 250 uczestników z całej Polski. Podczas niedzielnej Gali Jubileuszowej można było usłyszeć najlepszych z nich.

 

 

Wspaniałe, świąteczne widowisko otworzył gościnny występ Puławskiej Orkiestry Dętej, która zadbała także o oprawę muzyczną w czasie poprzedzającej koncert liturgii. W wykonaniu Orkiestry, pod kierunkiem kapelmistrza Dariusza Domańskiego i Andrzej Topolewskiego, wybrzmiały m. in.: „Wśród nocnej ciszy”,” Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Bóg się rodzi” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.Następnie przyszedł czas na prezentacje laureatów, którzy w trakcie eliminacji na żywo zrobili na jurorach największe wrażenie. Podczas koncertu usłyszeliśmy m. in: piękne, tradycyjne wykonanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, ciekawie i współcześnie, zaaranżowaną „Gore Gwiazda”, a także, popularne piosenki świąteczne, które wprowadzały radosny nastrój. Nie zabrakło też wykonań instrumentalnych, usłyszeliśmy zaaranżowaną na skrzypce, XVI-wieczną kolędę „Gaudete”, zagraną na pianinie „Glorię” a także wspaniałe wykonanie „Gdy się Chrystus rodzi”. W repertuarze koncertu finałowego znalazły się także piękne, zespołowe i chóralne wykonania pastorałek: „Północ już była”, „Wigilia”, „A spis Bartek”, czy „Blask nad Judeą”. Wszystkie występy rozgrzewały serca słuchaczy i były nagradzane zasłużonymi brawami.Koncert laureatów upłynął w uroczystej, kolędowej atmosferze. Melodii i słów znanych i lubianych kolęd, które towarzyszą nam od pokoleń, słuchała licznie zgromadzona publiczność.XXV Jubileuszowa edycja Festiwalu zachęciła do wspomnień. Historię i szczegóły z pierwszych odsłon festiwalu przybliżyła prowadząca koncert Anna Filipiak-Matras. Retrospekcjom towarzyszyły archiwalne fotografie, które utrwaliły i przywołały klimat Festiwalu.

 

 

Po zakończonych prezentacjach wszystkich artystów, nastąpiło odczytanie protokołu oraz wręczenie nagród i dyplomów.


 

Gala Jubileuszowa udostępniona w serwisie YouTube za pośrednictwem Kurów24 Lubelskie.


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego konkursu. Gratulujemy wygranym i życzymy kolejnych sukcesów! Podziękowania kierujemy także do wolontariuszy oraz tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle", którzy pomogli w sprawnym przebiegu wydarzenia.

 

FOTOGALERIA

 

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Puławy i Województwa Lubelskiego.


                       

                                      

Organizatorami XXV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd byli: Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Edukacji, Kultury i Sportu „Wspólnie”, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „Miłość” oraz Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach. Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Puławy.

 

Sponsorami wydarzenia byli: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, PBM Klinkier Tadeusz Boreczek, Termochem Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo remontowo–budowlane, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "Wodociągi Puławskie" Spółka z o.o., Gmina Puławy.


Podziękowania za pomoc składamy także na ręce właścicieli restauracji „Papoo”.XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kolęd - Protokół
XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kolęd - Protokół
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"