Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Wystawa "Jazz Tyrmanda"

Aktualności

13.07.2020

Wystawa "Jazz Tyrmanda"

Wystawa "Jazz Tyrmanda"
 
W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leopolda Tyrmanda, wybitnego pisarza i publicysty, który był żarliwym promotorem i animatorem jazzu w powojennej Polsce, zapraszamy na wystawę plenerową w ramach projektu "sPOKoJAZZ" zatytułowaną "JAZZ TYRMANDA".
 
Wystawa była zaprezentowana po raz pierwszy mieszkańcom Puław podczas koncertu „Brzegami Jazzu", który odbył się w niedzielę 12 lipca 2020 r.
 
Obecna ekspozycja będzie dostępna w przestrzeni miejskiej od 14 lipca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. na Placu F. Chopina.
 
 
 
Tyrmand rozpatrywał jazz na trzech płaszczyznach: jako zjawisko dźwiękowe, podlegający ewolucjom styl muzyczny, jako zjawisko społeczno-socjologiczne i wreszcie jako zjawisko estetyczno-emocjonalne. Przyjaźnił się z wieloma muzykami powojennej sceny jazzowej, m. in. z Krzysztofem Komedą, którego utwory także usłyszymy podczas koncertu „Brzegami Jazzu".
 
Dla Tyrmanda, w czasach mu współczesnych, jazz był namiastką wolności i niegodzeniem się na ówczesny ustrój. W ekspozycji wykorzystano fragmenty książek „Zły", „U brzegów jazzu", „On Freedom" Leopolda Tyrmanda, „Zły Tyrmand" Mariusza Urbanka, wywiadów i artykułów autorstwa Mateusza Święcickiego, Pawła Brodowskiego, które ukazały się na łamach Jazz Forum oraz fotografii ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także Agencji Prasowej FOTONOVA. Ilustracje zostały stworzone na bazie archiwalnych fotografii.
 
 
 
Scenariusz wystawy: Justyna Polakowska i opracowanie graficzne: Ewa Gołda.

Organizatorem wydarzenia są Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" oraz Towarzystwo Inicjatyw Własnych INSPIRACJE.

 

Zadanie dofinansowano z budżetu Miasta Puławy.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"