Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Klub Seniora i członkowie KTL docenieni przez starostę

Aktualności

12.10.2020

Klub Seniora i członkowie KTL docenieni przez starostę

Klub Seniora i członkowie KTL docenieni przez starostę

 

Za nami dwudziesta, jubileuszowa gala Powiatowego Dnia Kultury, poświęcona wszystkim tym, którzy dbają o życie kulturalne ziemi puławskiej.

 

Podczas wydarzenia zostały wręczone Doroczne Nagrody Starosty Puławskiego w Dziedzinie Kultury. Wśród laureatów znaleźli się artyści zrzeszeni w Klubie Twórców Ludowych oraz puławski Klub Seniora.

 

  • Klub Seniora – założony został w 1970 r. w Powiatowym Domu Kultury w Puławach, z inicjatywy jego ówczesnej kierowniczki Bogusławy Komarzeniec, Teresy Jarzyny oraz Ludwika Jaroszka. W 1984 r. Klub stał się jedną ze stałych form statutowej działalności Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Powstaniu Klubu Seniora przyświecała idea aktywizacji i animacji społecznej, kulturalnej i psychofizycznej ludzi starszych. Na liście celów Klubu Seniora zawarte są: integracja ludzi w wieku emerytalnym, podejmowanie wspólnych działań kulturalnych, organizacja wycieczek turystycznych, działania na rzecz poprawy sprawności fizycznej i zdrowia, nawiązywanie współpracy z innymi podobnymi organizacjami. Klub Seniora stwarza możliwość aktywnego uczestnictwa w wielu przedsięwzięciach i inicjatywach przynoszących satysfakcję nie tylko jego członkom ale też lokalnej społeczności. W tym roku Klub Seniora obchodzi Jubileusz 50-cio lecia.

 

  • Zofia Janina Błachnio- członkini KTL od 2004 r. Zajmuje się haftem oraz koronczarstwem szydełkowym. Jej twórczość obejmuje także tradycyjną plastykę obrzędową, w tym pisanki wykonane techniką batikową. Uprawia też tkactwo tradycyjne. Wielokrotnie z bardzo dużym zaangażowaniem prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”.

 

 

  • Teresa Jadwiga Mizura - członkini KTL od 2000 r. Uprawia koronczarstwo zarówno szydełkowe i klockowe. Zajmuje się haftem, tworzy frywolitki na igle. Wykonuje wieńce dożynkowe, kwiaty z bibuły, ozdoby choinkowe, palmy wielkanocne, pisanki skrobane oraz wykonane techniką batikową. Zajmuje się również tkactwem tradycyjnym. Uczestniczy w dorocznych wystawach „Artystyczna Twórczość Wsi” w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, w „Wojewódzkim Przeglądzie Rękodzieła i Twórczości Plastycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych” w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie oraz w licznych kiermaszach sztuki ludowej na terenie powiatu puławskiego.

 

 

  • Małgorzata Miller – członkini KTL od 2014 r. Jej twórczość obejmuje szeroko pojętą plastykę obrzędową, tradycyjne zdobnictwo wnętrz, haft (haft krzyżykowy, haft richelieu) oraz koronkę szydełkową. Tworzy również palmy wielkanocne, ozdoby choinkowe, pająki, kwiaty z bibuły, wieńce dożynkowe. Jej tradycyjne batikowe i skrobane pisanki uchodzą za wzorcowe. Uczestniczy w wystawach i konkursach „Artystyczna Twórczość Wsi” w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” w Puławach oraz w kiermaszach sztuki ludowej na terenie powiatu puławskiego. Prowadzi warsztaty dla różnych grup wiekowych w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, jak i w innych placówkach na terenie powiatu puławskiego.

 

 

  • Zygmunt Kozak - członek KTL od 1994 roku, rzeźbiarz, założyciel Izby Twórczej w Nasiłowie. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. w konkursach „Artystyczna Twórczość Wsi”. Ma na swoim koncie także wiele dyplomów, podziękowań i nagród za działalność twórczą i upowszechnianie sztuki ludowej. Jego działalność została także doceniona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Serdecznie gratulujemy!


Zdjęcia: www.pulawy.powiat.pl

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"