Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Żegnamy ludowego artystę Zbigniewa Kozaka

Aktualności

28.12.2020

Żegnamy ludowego artystę Zbigniewa Kozaka

Żegnamy ludowego artystę Zbigniewa Kozaka
 

W sobotę, 19 grudnia, odszedł znany i ceniony lokalny twórca ludowy, rzeźbiarz i poeta, Zbigniew Kozak. Artysta od 1986 roku należał do Klubu Twórców Ludowych, działającym w Puławskim Ośrodku Kultury „Domu Chemika”.


Zbigniew Kozak zajmował się rzeźbą oraz literaturą ludową. Swoim talentem i wiedzą chętnie dzielił się z najmłodszymi mieszkańcami regionu, uczestnicząc w pokazach warsztatu pracy, podczas których prezentował rzeźby. Współpracował ze szkołami, bibliotekami i ośrodkami kultury. Od blisko 25 lat uczestniczył w wystawach i konkursach Artystyczna Twórczość Wsi w POK „Dom Chemika” oraz w Wojewódzkich Przeglądach Sztuki Ludowej.

 

Jako poeta zadebiutował 15 lat temu tomikiem "Moje Powroty". Był także autorem książek dla dzieci: „O zabawach, zabawkach i nie tylko – spotkanie z tradycją” czy „Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki”. Jego wiersze tematycznie poświęcone były przede wszystkim polskiej wsi.

 

Za swoją pracę artystyczną był wielokrotnie doceniany. Wśród nagród i wyróżnień, jakie otrzymał za popularyzowanie i osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej, są między innymi: Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP, Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", odznaka Założony dla Kultury Polskiej i tytuł Zasłużony Działacz Kultury.

 

Zbigniew Kozak miał 62 lata.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"