Aktualności - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Aktualności » Pierścienie Księżnej Izabeli rozdane

Aktualności

15.03.2021

Pierścienie Księżnej Izabeli rozdane

Pierścienie Księżnej Izabeli rozdane


Za nami prawdziwy maraton tradycyjnych tańców polskich. Blisko 200 tancerzy z osiemnastu zespołów pieśni i tańca oraz grup promujących tańce narodowe, zaprezentowało się podczas dziewiętnastej edycji konkursu "O Pierścień Księżnej Izabeli" w Puławach. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w holu odnowionego budynku Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.


Tancerzy, sędziów i widownię, która w tym roku śledziła konkurs online, powitał Zbigniew Śliwiński - Dyrektor POK "Dom Chemika".

 

Rywalizacja na parkiecie trwała cały dzień, a rozgrywki turniejowe podzielone były na dwa bloki konkursowe.

Nie zabrakło uroczystego odtańczenia poloneza, który jak zawsze otwiera puławską imprezę. W tym roku był to polonez znany z serialu „Czas honoru", do którego muzykę skomponował Bartosz Chajdecki. Choreografię do kompozycji pt. „Znak Czasu”, ułożonej przez Małgorzatę Knap, wykonali gospodarze, tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci".Konkurs oficjalnie zainaugurował Prezydent Miasta Puławy – Pan Paweł Maj. Po powitaniach i podziękowaniach dla sponsorów oraz darczyńców, na parkiet wstąpili najlepsi tancerze z całej Polski. Pary, które pomyślnie przebrnęły pierwszy etap konkursu, prezentowały się później w finałach. Wszyscy uczestnicy pokazali doskonały warsztat, a ich prezentacje wzbudzały aplauz i uznanie sędziów.Wydarzenie odbywało się bez udziału publiczności, ale miłośnicy imprezy mogli oglądać konkursowe popisy za pośrednictwem transmisji internetowej prowadzonej na kanale YouTube POK „Dom Chemika”.Oba bloki konkursowe zakończyły się odebraniem nagród i medali oraz pokazami zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Do najlepszych zawodników trafiły złote, srebrne i brązowe „Pierścienie Księżnej Izabeli”. Tradycyjnie, na puławskim konkursie, został odczytany ranking Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF®, w którym sumuje się punkty otrzymane za miejsca w poszczególnych turniejach w ciągu roku. Zespół Pieśni i Tańca Powiśle odebrał nagrodę dla Najlepszego Zespołu za rok 2019 w kategorii II. Tytuł Najlepszej Pary w kategorii I w roku 2019 trafił do Julii Łukanowskiej i Tomasza Maraszkiewicza.W konkursie triumfował Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, osiągając pierwsze, drugie i trzecie lokaty aż dziewięciokrotnie. Wśród tancerzy najczęściej wyróżnianych najwyższymi notami, znalazły się też pary z Zespołu Folklorystycznego „Marynia”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”, Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”, a także Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich.

 

 

Nasze miasto w konkursie reprezentowali tancerze i tancerki z Zespołu Pieśni i Tańca “Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”. Pary turniejowe z Puław zdominowały kategorię I, zdobywając kolejno: miejsce I – para Paweł Piórkowski i Maria Węglarz, miejsce II - Jan Kusyk i Gabriela Kwit oraz miejsce III - Mateusz Czerwiński i Dorota Saramok. W kategorii II B świetnie poradzili sobie zdobywcy II lokaty Hubert Grobel i Maria Szlendak.

 


Poza tym powiślańskie pary uplasowały się kolejno: w kategorii II C na miejscu V - Tomasz Maraszkiewicz i Julia Łukanowska oraz VII - Jakub Bednarczyk i Oliwia Wójcik. W kategorii III B i III C na miejscu VI stawały pary: Szymon Wiejak i Julia Filipek oraz Kacper Czerwiński i Zuzanna Bojarska. Na miejscu V w kategorii V B znaleźli się Kacper Cholewa i Alicja Chmielewska.Tancerzy z „Powiśla” do konkursu przygotowali Łukasz Czerwiński i Konrad Grabowski, który odebrał nagrodę dla Najlepszego Instruktora w kategorii I za rok 2019.

 

 

Dla wszystkich tancerzy i instruktorów był to bardzo intensywny dzień pełen wrażeń i emocji. Natomiast sympatycy wydarzenia, śledzący konkurs w Internecie, mogli się przekonać, że tańce narodowe to piękna część polskiej kultury.

 

 

Organizatorem XIX Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli” byli Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” i Towarzystwo Inicjatyw Własnych „Inspiracje”.

 

Konkursowi patronowali, Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Prezydent Puław – Paweł Maj, Starosta Puławska – Danuta Smaga, Wójt Gminy Puławy – Krzysztof Brzeziński oraz Przewodniczący Polskiej Sekcji CIOFF® - Jerzy Chmiel.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy wsparli tegoroczny Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”.


Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii: CZĘŚĆ I i CZĘŚĆ II

 

Zadanie dofinansowane z budżetów Województwa Lubelskiego i Miasta Puławy. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”

XIX Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli" - PROTOKÓŁ
XIX Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli" - PROTOKÓŁ
Akt nadania Tytułu Najlepszego Instruktora dla Konrada Grabowskiego Akt nadania Tytułu Najlepszego Zespołu w kategorii II - Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" Medale i dyplomy
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"