Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Zaduszki historyczne po raz drugi

Archiwum wiadomości

24.10.2012

Zaduszki historyczne po raz drugi

Zaduszki historyczne po raz drugi
9 listopada odbędzie się druga edycja "Zaduszek historycznych" organizowanych w ramach projektu "Dogonić przeszłość".

Tegoroczne "Zaduszki historyczne" będą poświęcone 26 bohaterom związanym z Puławami, walczącym o niepodległość naszej ojczyzny w latach 1863-1946. Biogramy tych osób przygotowali uczniowie z puławskich szkół gimnazjalnych i średnich pod kierunkiem działającej w naszym ośrodku Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta.

"Zaduszki historyczne" zaczniemy na placu miejskim im. F. Chopina o godz. 17.00 otwarciem wystawy "Sąd Boży 1920. Wojna polsko-bolszewicka" i ustawieniem biało-czerwonej drogi ze zniczy do naszego ośrodka. Następnie, na sali widowiskowej, odbędzie się spotkanie, podczas którego zostaną ukazane losy tych 26 osób związanych z naszym miastem, również poprzez pryzmat burzliwych dziejów naszego narodu.

Wspomnieniu tych osób towarzyszyć będzie również akcja "Zapal pamięć". Jej celem jest zbiórka zniczy od widzów zgromadzonych na wydarzeniu. Znicze te następnie w dniu 10 listopada 2012 r. zapłoną na zapominanych grobach puławskich nekropolii.

Pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia jest Zbigniew Kiełb, instruktor prowadzący Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta. Reżyserem "Zaduszek historycznych" jest zaś Ryszard Stępień.

Poniżej prezentujemy zdjęcia do biogramu Feliksa Mizery - jednej z 26 postaci.
Feliks Mizera (pierwszy od prawej w dolnym rzędzie) w gronie puławskiego Zarządu Polskiej Organizacji Wojskowej, lata 30. XX w., fot. za zbiorów Lecha Marczaka Feliks Mizera, zdjęcie z nagrobka, fot. Zbigniew Kiełb nagrobek Feliksa Mizery na cmentarzu parafialnym przy ul. Piaskowej, stan z 2011 r., fot. Zbigniew Kiełb
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"