Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Zmarła Maria Kapturkiewicz-Szewczyk

Archiwum wiadomości

22.03.2013

Zmarła Maria Kapturkiewicz-Szewczyk

Zmarła Maria Kapturkiewicz-Szewczyk
Zawiadamiamy, że w minioną niedzielę, tj. 17 marca, zmarła Maria Kapturkiewicz-Szewczyk. Miała 81 lat.

Pani Maria była doskonale znaną i lubianą osobą, artystką, pedagogiem, patriotą i społecznikiem. Swoją działalność w puławskiej kulturzer ozpoczęła w 1955 roku. Była instruktorem plastycznym w Powiatowym Domu Kultury, następnie w Młodzieżowym Domu Kultury. Współtworzyła grupę plastyczną "Absolwent". Od 1972 była członkiem Towarzystwa Przyjaciół Puław. Współorganizowała wiele przedsięwzięć kulturalnych, spotkań i uroczystości patriotycznych. Od 1978 roku stworzyła pracownię artystyczno-plastyczną "Zachta". Kultywowała narodowe tradycje i uroczystości patriotyczne. Była animatorem życia kulturalnego na terenie Puław, działała w opozycji niepodległościowej. W latach sześćdziesiątych XX wieku wraz z mężem zorganizowała Puławski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Współtworzyła Obserwatorium Astronomiczne w Puławach.

Jej malarstwo było inspiracją dlawielu twórców. Bogaty dorobek artystyczny jest istotnym elementem dziedzictwa kulturalnego miasta Puławy. Jej prace malarskie wielokrotnie można było oglądać na ekspozycjach w Puławskiej Galerii Sztuki. Była częstym gościem przy okazji różnych wydarzeń w POK "Dom Chemika".  W 2010 roku z rąk Prezydenta Miasta Puławy otrzymała medal "Za zasługi dla Puław" oraz nagrodę za całokształt działalności kulturalnej.

W sobotę 23 marca w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej (dawny kościół garnizonowy) o godz. 14.30 odbędzie się msza święta za duszę zmarłej. Pogrzeb natomiast odbędzie się w jej rodzinnym Tymbarku w niedzielę 24 marca.

Biogramy:

fot. Magdalena Zarychta / Urząd Miasta Puławy
Maria Kapturkiewicz-Szewczyk, fot. Magdalena Zarychta (UM Puławy) klepsydra
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"