Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » 44 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Puławy 2014

Archiwum wiadomości

23.04.2014

44 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Puławy 2014

44 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Puławy 2014

 

 

POLSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE POLISH JAZZ SOCIETY

00-020 Warszawa, ul. Chmielna 20, tel/fax.22.8273926, e-mail: psj@wp.pl

 

„44 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Puławy 2014”

10 – 20 lipca 2014, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”

 

Warsztaty jazzowe w Puławach - to najstarsze a zarazem wzorcowe przedsięwzięcie tego typu na skalę międzynarodową. Zainicjowane przez PSJ w 1970 roku w Chodzieży, a następnie od 1990 roku bezpośrednio kontynuowane w Puławach, pozostają jedną z najważniejszych instytucji ruchu jazzowego w Polsce, której znaczenie mierzy się nie tylko liczbą setek ich uczestników i absolwentów, z których wielu to czołowe postacie światowej sceny jazzowej, ale także siłą promieniowania niepowtarzalnej atmosfery poświęcenia dla sztuki. To nie tylko kuźnia jazzowych talentów lecz przede wszystkim unikalny ośrodek kultury muzycznej.

 

Program dydaktyczny warsztatów uwzględnia standardy przyjęte w IAJE (International Association for Jazz Education) ale ma również swoją specyfikę i priorytety. Obok zajęć grupowych i indywidualnych, prowadzone są zespoły – big band i combo, wykłady – teoria i historia stylów jazzowych, a całodzienne zajęcia wieńczą koncerty i jam sessions.

 

  1. Teorię improwizacji prowadzi Janusz Szprot – założyciel i długoletni kierownik Katedry Jazzu na amerykańskim Bilkent University w Ankarze. Wykłady obejmują zasady improwizacji jazzowej i ich zastosowanie w praktyce. Pomocą naukową jest jego podręcznik z płytą CD „Materiały do ćwiczeń improwizacji jazzowej”, będący z jednej strony abecadłem teorii jazzu (nomenklatura, system oznaczeń skal i akordów, zasady harmonii, podstawowe formy jazzu), a z drugiej – prezentujący pewną metodę jak się uczyć jazzu w praktyce.
  2. Historia Jazzu - wykłady profesora Akademii Muzycznej we Wrocławiu Prof. dr.hab. Jacka Niedzieli-Meiry ilustrowane przykładami audio i video. Tematyka obejmuje historię stylów jazzowych przedstawianą z perspektywy wybitnego praktykującego artysty, który również uwzględnia szeroki kontekst społeczno-kulturowy oraz relacje jazzu wobec innych gatunków muzycznych.
  3. Klasy instrumentalne - zajęcia indywidualne i grupowe w zakresie podstaw techniki instrumentalnej, artykulacji, kształtowania dźwięku, frazowania, barwy, dynamiki a także kompozycja jazzowa, stylistyka, transkrypcje solówek i praca nad indywidualnym i zespołowym przygotowaniem nowego utworu.
  4. Klasy wokalne - zajęcia indywidualne i w grupach z udziałem akompaniamentu sekcji rytmicznych: podstawy harmoniki i improwizacja „scat”, różnorodność stylistyki jazzowej, emisja głosu, rytmika jazzowa.

Niewątpliwą atrakcją i nobilitacją tegorocznych Warsztatów będzie udział wspaniałego artysty i pedagoga amerykańskiego Kevina Mahogany.

5. Klasa zespołów instrumentalnych z nowo-powstałymi formacjami: podstawy kompozycji i aranżacji, praca nad zespołowym przygotowaniem materiału. Opiekunem zespołów będzie w tym roku dr. Peter Brewer, wybitny saksofonista i pedagog z Miami University

6. Klasa big bandu jazzowego prowadzona przez doświadczonego amerykańskiego puzonistę i band leadera Dante Lucianiego z Miami University. W programie partytury najwybitniejszych aranżerów amerykańskich.

 

Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika posiadający 15 klas lekcyjnych wyposażonych w instrumenty i aparaturę, 2 sale koncertowe, zapewnia idealne warunki do prowadzenia zajęć zarówno indywidualnych i zespołowych.

Codziennie w godzinach wieczornych, na dużej scenie odbywają się publiczne koncerty profesjonalnych zespołów w różnorodnym stylistycznie repertuarze, prezentujące główne nurty współczesnego jazzu. Koncerty są omawiane następnego dnia na zajęciach.

Późnym wieczorem kadra i uczestnicy spotykają się tzw. "jamsessions”, To oryginalna forma występów, możliwa dzięki powszechnej znajomości w środowisku jazzowym biblioteki standardów jazzowych. Wspólne muzykowanie uczniów i nauczycieli nie tylko doskonale uzupełnia całodzienny program nauczania w klasach ale częstokroć staje się na długo zapadającym w pamięć wydarzeniem artystycznym.

Do dyspozycji uczestników Warsztatów jest biblioteka muzyczna wyposażona w ponad 10.000 woluminów, nut i materiałów szkoleniowych oraz materiałów dydaktycznych z kolekcji Jamey Aebersolda. Jest to obecnie największy zbiór tego rodzaju w Polsce i służy uczestnikom Warsztatów nie tylko w czasie ich trwania.

Na zakończenie odbywają się koncerty finałowe – oddzielnie klasy wokalnej i całych Warsztatów. Wszyscy uczestnicy otrzymują z rąk swych wykładowców ozdobny Certyfikat, potwierdzający udział w szkoleniu.

 

Podczas Warsztatów Jazzowych uczestników obwiązują:

1/ Regulamin Bursy Szkół Zawodowych, związany z warunkami zakwaterowania.

2/ Regulamin Warsztatów Jazzowych zawierający zasady zachowania się podczas całego okresu trwania Warsztatów oraz zalecenia szczególnej ostrożności w posługiwaniem się sprzętem muzycznym i wyposażeniem klas wykładowych. Obowiązuje także całkowity zakaz spożywania alkoholu, używek i palenia papierosów.

 

Plan dnia:

08.00 - 09.30 śniadanie, bursa

10.00 - 11.00 Teoria improwizacji jazzowej, Janusz Szprot -wykład dla wszystkich uczestników, Sala Koncertowa

11.00 - 14.30 klasy instrumentalne i wokalne

15.00 - 16.00 obiad, bursa

16.00 - 18.30 zespoły, big band i zajęcia indywidualne

19.00 - 20.00 kolacja, bursa

20.00 - 21.00 Historia jazzu, dr Jacek Niedziela-Meira, wykład dla wszystkich uczestników, Mała Sala Koncertowa

21:00 - 03.00 Koncert, Sala Koncertowa; jam-session Klub „Smok”

 

Kadra „Warsztatów Jazzowych w Puławach” złożona jest z wybitnych polskich i zagranicznych artystów jazzowych, wyróżniających się profesjonalnym przygotowaniem pedagogicznym, będących leaderami zespołów, kompozytorami, solistami o renomie międzynarodowej.

 

Fortepian:

Artur Dutkiewicz,

dr. Kuba Stankiewicz Akademia Muzyczna we Wrocławiu i Uniwersytet Zielonogórski

Kontrabas, gitara basowa:

dr. Jacek Niedziela-Meira prof. Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Krzysztof Ścierański

Gitara: Dave Allen (New York Jazz Academy)

Trąbka: Piotr Szmidt

Puzon: Dante Luciani (Miami University, USA)

Sax, flet: Peter Brewer (Doctor of Musical Arts, Miami University, USA)

Perkusja: Cezary Konrad, Paweł Dobrowolski

Big band: Dante Luciani (Miami University, USA)

Vocal:

Kevin Mahogany (USA), Sibel Kose (Vocal Jazz Studio, Istanbul),

dr. Janusz Szrom (Wydział Jazzu Zespołu Szkół Muz. im.F.Chopina/Bednarska, Warszawa),

Nauka emisji techniką VocalSecretsMind (VSM) Marek Stawiński

Historia jazzu: dr. Jacek Niedziela-Meira prof. Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Teoria improwizacji: Janusz Szprot ( Bilkent University, Ankara, Turcja)

Sekcje rytmiczne akompaniujące solistom i wokalistom:

- Wojciech Majewski /p/, Wojciech Pulcyn /b/, Kazimierz Jonkisz /dr/

- Bogdan Hołownia/p/, Mariusz Bogdanowicz/b/, Sebastian Frankiewicz/dr/

 

Kierownik dydaktyczny: Janusz Szprot

Kierownik organizacyjny: Krzysztof Sadowski (Prezes PSJ)

 

Zapisy: do dnia 30.06.2014


Wejściówki w cenie 6 zł; w dniach koncertów wstęp 10 zł. Karnet na wszystkie imprezy 50 zł.

Uczestnicy Warsztatów - wstęp wolny, za okazaniem identyfikatora.


www.domchemika.pl > Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe 2014>

„Formularz Zgłoszeniowy”: http://domchemika.pl/formularz_jazz/index.php

Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”,

24-100 Puławy ul. Woj. Polskiego 4

Kontakt - tel.: 081-8879601, 081-8864861

mail: domchemika@domchemika.pl

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"