Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Spektakl "Szczęście Frania"

Archiwum wiadomości

25.06.2014

Spektakl "Szczęście Frania"

Spektakl "Szczęście Frania"

24 czerwca 2014 r. na scenie małej sali teatralnej POK „Dom Chemika” odbyła się premiera spektaklu „Szczęście Frania”. Komedię Włodzimierza Perzyńskiego wystawił Teatr I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach.

Przygotowania ruszyły już we wrześniu ubiegłego roku. Wystawienie tak obszernego dzieła wymagało od zespołu teatralnego wielu godzin prób i ćwiczeń, które odbywały się także w dni wolne od szkoły.

 

Sztuka została we wtorek wystawiona dwukrotnie, za każdym razem spotykając się z wielkim entuzjazmem publiczności. Takie przyjęcie występu wiązać można zarówno z kunsztem aktorów i reżysera - nauczycielki języka polskiego – pani Beaty Bureckiej, jak i z samą tematyką Szczęścia Frania. Spektakl w sposób humorystyczny odnosi się do powszechnej także wśród ludzi współczesnych obawy, która wyraża się w dobrze znanej nam wszystkim frazie „Co ludzie powiedzą?”. Perypetie tytułowego Frania – dobrodusznego safanduły, który kierowany poczuciem własnej godności, podejmuje liczne, czasem pozbawione realnych podstaw działania, w konsekwencji prowadzące go do „szczęśliwego” finału. Kontrast pomiędzy dużymi aspiracjami bohatera i jego życiową nieporadnością tworzy niezrównany efekt komiczny.

 

Szczęście Frania było pierwszym spektaklem grupy teatralnej z Czartorycha. Młodzi artyści nie zamierzają jednak zwalniać tempa. Już w kolejnym sezonie, oprócz ponownego wystawienia sztuki Perzyńskiego, widzowie będą mieli okazję zobaczyć następną premierę.

W bohaterów sztuki wcielili się uczniowie pierwszych klas:

Lipowski - Kacper Procki
Lipowska - Aleksandra Kowalczyk
Hela, ich córka - Dominika Antas
Franio - Maciej Synowiec
Otocki - Artur Nowak
Langmanowa - Izabela Kamola
Mroczyńska - Nina Stawska

Spektakl "Szczęście Frania" fot. Mateusz Grzegorczyk / 1 Spektakl "Szczęście Frania" fot. Mateusz Grzegorczyk / 2 Spektakl "Szczęście Frania" fot. Mateusz Grzegorczyk / 3 Spektakl "Szczęście Frania" fot. Mateusz Grzegorczyk / 4 Spektakl "Szczęście Frania" fot. Mateusz Grzegorczyk / 5 Spektakl "Szczęście Frania" fot. Mateusz Grzegorczyk / 6
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"