Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Trudna lekcja historii z Teatrem Osterwy

Archiwum wiadomości

22.10.2014

Trudna lekcja historii z Teatrem Osterwy

Trudna lekcja historii z Teatrem Osterwy

Wczoraj (21 października) w naszym ośrodku gościliśmy Teatr im. Juliusza Osterwy z Lublina. Jeśli ktoś oczekiwał pustej rozrywki, umoralniającej opowieści, apolityczności, banalnej historii o niczym - zawiódł się.

Na scenie mieszanka wybuchowa: dresiarz, Niemiec, biskup, generał Jaruzelski, niespełniona gwiazda muzyczna, uboga staruszka, porzucony chłopiec i dziewczyna z obozu koncentracyjnego. Publiczność oglądała aktorów zamkniętych w metalowej klatce urządzonej jak pokój mieszkalny. Ponadczasowe historie bohaterów przeplatały się z wydarzeniami z ostatnich dziesięcioleci naszego Państwa. Aktorzy z twarzami pomalowanymi na biało, z sinymi ustami i strugami zaschniętej krwi na niedawno zadanych ranach licytowali się swoimi przejściami.

W zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią oglądaliśmy bohaterów szamoczących się z polskimi kompleksami i traumami, trywialna codzienność mieszała się z najważniejszymi wydarzeniami z polskiej historii XX wieku, a potoczny język z fragmentami nieoczywistej poezji.

Trudne tematy, z którymi publiczność musiała się zmierzyć nie pozostały niewyjaśnione. Po zakończonym spektaklu, wszyscy zainteresowani mogli osobiście zapytać aktorów o elementy, które ich być może zbulwersowały, albo nie zostały im w pełni wytłumaczone. Spotkanie połączone z dyskusją trwało ponad pół godziny i z pewnością nie wyczerpało wszystkich nurtujących widzów pytań.

Przyjazd Teatru i obejrzenie profesjonalnej sztuki możliwe było dzięki programowi TEATR POLSKA organizowanemu od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli byli Państwo na spektaklu, uprzejmie prosimy o uzupełnienie króciutkiej ankiety na temat
programu Teatr Polska oraz prezentowanego spektaklu.
Link do ankiety: http://www.interankiety.pl/interankieta/3d22659c060d54365e3083c234622567


Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł - rozmowa po spektaklu Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł - warsztaty Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł - warsztaty
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"