Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Zaduszki historyczne i akcja Zapal pamięć 2014

Archiwum wiadomości

28.10.2014

Zaduszki historyczne i akcja Zapal pamięć 2014

Zaduszki historyczne i akcja Zapal pamięć 2014

Szanowni mieszkańcy Puław i ziemi puławskiej wspólnie zatroszczmy się o pamięć i światło na grobach wielu zapomnianych puławian.

W dniu 7 listopada 2014 r. odbędzie się czwarta edycja Zaduszek historycznych połączonych z akcją Zapal pamięć 2014. Tegoroczne wydarzenie będzie poświęcone 30 zasłużonym osobom, związanym z Puławami i ziemią puławską, a dokładnie puławskim obrońcom utraconej niepodległości, żołnierzom lat 1939-1944. Ich biogramy zostaną zaprezentowane podczas finału Zaduszek historycznych w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej (GARNIZON) o godz. 16.00 przez gimnazjalistów i licealistów puławskich szkół. Na nim też zostanie podsumowana akcja Zapal pamięć 2014, a więc zbiórka zniczy, jaka jest obecnie prowadzona.

Znicze zbieramy od 15 października do 4 listopada 2014 r. nie tylko na terenie wymienionych szkół oraz w szeregach organizacji. Zbieramy je również podczas finału Zaduszek historycznych 2014 w kościele garnizonowym 7 listopada 2014 r. w godzinach 16.00-17.30. Można je przynosić także do Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach do 7 listopada 2014 r. w godzinach jej pracy.

 

Zebrane znicze w dniu 8 listopada 2014 r. zapłoną na zapominanych grobach puławskich nekropolii we Włostowicach i przy ul. Piaskowej w Puławach. Przypomnę, że w tamtym roku zebraliśmy wspólnie blisko 1080 zniczy.


Zakładamy, że w dniu 8 listopada 2014 r. mieszkańcy zbiorą się pod POK ,,Dom Chemika” na parkingu (wjazd od strony ul. Wojska Polskiego) w godz. 8.30-9.00 i po załadowaniu zebranych zniczy do miejskiego autobusu, wraz z młodzieżą uczestniczącą w Zaduszkach historycznych i mieszkańcami Puław, udamy się na cmentarz włostowicki, a po rozpaleniu tam zniczy na cmentarz przy ul. Piaskowej, gdzie na koniec zrobimy wspólną fotografię pod pomnikiem na cmentarzu wojskowym.

 

Udział w akcji biorą:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego; Szkoła podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy; Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Lotników; Niepubliczne Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Adama Jerzego Czartoryskiego; Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II; Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów; Gimnazjum w Cholewiance; Zespół Szkół Europejskich im. Szarych Szeregów; Publiczne Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Franciszka Dionizego Kniaźnina; Publiczne Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej; Związek Strzelecki Odział Puławy im. 15 pp ,,Wilków”; Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej koło w Puławach im. rtm. Władysława Szczypy; Puławska filia Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia jest Zbigniew Kiełb, instruktor z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"