Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » "Cohen - Nohavica" okiem Mariana Opani

Archiwum wiadomości

01.12.2014

"Cohen - Nohavica" okiem Mariana Opani

"Cohen - Nohavica" okiem Mariana Opani

13 grudnia 2014 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej POK "Dom Chemika" będziemy mieli okazję obejrzeć wyjątkowy spektakl wyreżyserowany przez Mariana Opanię - Honorowego Obywatela Miasta Puławy. "Cohen - Nohavica" powstał w przy współpracy  Teatru Buffo - Janusza Stokłosy (opracowanie muzyczne) i Janusza Józefowicza (ruch sceniczny). Premiera spektaklu w Teatrze Buffo 28 listopada 2014r.

 

Moi drodzy!

 

Pierwszego lipca tego roku minęło dokładnie 50 lat od chwili kiedy jako 21-letni chłopak po raz pierwszy stanąłem na deskach teatru, by zagrać Edwarda III w sztuce Ch. Marlowe’a pt. „Edward II” w reżyserii Stanisława Bugajskiego. Pomyślałem więc sobie, że wypada tę rocznicę jakoś zaznaczyć, mówiąc miedzy nami, nie znoszę jubileuszy i śpiewania „100 lat”.

 

Ale do meritum. Mniej więcej od 7 lat noszę się z pomysłem przedstawienia, w którym chciałbym zderzyć dwóch gigantów piosenki, a mianowicie Leonarda Cohena i Jaromira Nohavicę. Obaj, kiedy ich pierwszy raz usłyszałem, Cohena w roku 1981 podczas kręcenia „Człowieka z żelaza”, a Nohavicę 7 lat temu w Komorowie, też podczas kręcenia tym razem dla teatru TV sztuki „Dobrze” Tomasza Mana, poczułem się w owych momentach powalony i ubezwłasnowolniony, niczym Cohen kiedy zobaczył kąpiącą się na dachu swoją Dalilę.

 

A więc „z pewną nieśmiałością” proponuję Państwu odwiedziny gościnnego Teatru Buffo od 28 listopada (premiera), gdzie przy pomocy Janusza Stokłosy (opracowanie muzyczne) i Janusza Józefowicza (ruch sceniczny) reżyseruję spektakl „Cohen – Nohavica”. Ci, którzy pomagają mi w tym, to wielcy, wypróbowani artyści, a także młodzi fantastycznie uzdolnieni „naprawdę mam lisi węch”. Wystarczy powiedzieć, że przed laty widzowie w teatrze Ateneum stali od 5 rano, zakładając komitety kolejkowe by dostać bilety na Brela, Hemara, Wysockiego w reżyserii Wojtka Młynarskiego, a pomagali mu w tym dwaj młodzi chłopcy – Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa. Wtedy po raz pierwszy się w nich zakochałem, a ja w miłości jestem wierny.

 

Marian Opania


Bilety na spektakl dostępne są w kasie POK "Dom Chemika". Na parter wstęp za zaproszeniami, na balkon bilety w cenie 60 zł. Zapraszamy!

 

Patronem honorowym spektaklu jest Minister skarbu państwa Pan Włodzimierz Karpiński.

Spektakl Cohen-Nohavica
Spektakl Cohen-Nohavica
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"