Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Projekcja filmu "Kazimierz - unicestwiona idylla"

Archiwum wiadomości

01.12.2014

Projekcja filmu "Kazimierz - unicestwiona idylla"

Projekcja filmu "Kazimierz - unicestwiona idylla"

Dokumentalny film pt. „Kazimierz – unicestwiona idylla” to opowieść o socjologiczno – kulturowym fenomenie magicznego Kazimierza, jego Kazimierskiej Kolonii Artystycznej przetrwałej zawieruchy I i II wojny światowej, zmieniających się systemów politycznych.

Motywem przewodnim będzie malarskość Kazimierza jako wizytówka powszechnie znanej w Europie marki, uwzględniającej fascynującą sentymentalną historię miasteczka, jego ważkie wydarzenia historyczne, jako lekcja pamięci, krajobrazowy magnetyzm przyciągający ludzi kultury i współczesna innowacyjna medialna, festiwalowa aura.

Film jest opowieścią o miasteczku, w którym symbiotyczna chrześcijańsko–żydowska aura zaistniała jak nigdzie indziej na ziemiach polskich i trwała przez lata aż do II wojny światowej, a pozostała już tylko we wspomnieniach i literaturze. Film ten powstaje z okazji niechlubnych, tragicznych dla Europy i Świata historycznych rocznic: 100-lecia i 75-lecia wybuchu I i II wojny światowej. Film zaprezentuje historię symbiotycznego, idyllicznego, miasteczka w międzywojniu zwanym przez ludność żydowską swoim sztetł, unicestwionym przez hitlerowską zagładę II wojny światowej.

Kiedy:
04.XII.2014 (czwartek), godz. 18.00
05.XII. 2014 (piątek), godz. 11.00 (projekcja dla szkół)

Czas trwania : 40 min.
reżyser: Wiesław Dąbrowski
Po projekcji filmu zapraszamy na  spotkanie z reżyserem.
Wstęp na film jest wolny. Zapraszamy!
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"