Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Studenckie Etiudy Filmowe - Konfrontacje

Archiwum wiadomości

22.01.2015

Studenckie Etiudy Filmowe - Konfrontacje

Studenckie Etiudy Filmowe - Konfrontacje

Miłośników kina zapraszamy na XIX Przegląd Studenckich Etiud Filmowych. W programie znajdą się filmy zarówno młodego pokolenia, jak i prace mistrzów - Kieślowskiego czy Polańskiego.

30 stycznia o godz. 17:00 w sali widowiskowej odbędzie się pokaz wszystkich filmów. Bilety w cenie 10 zł.

Pokazy dla szkół, w godz. 9:00 i 12:00 odbędą się w dniach 29 i 30 stycznia.

Poniżej znajdują się filmy wraz z krótkimi opisami:

  • Uśmiech zębiczny” reż. Roman Polański/1957/1’57”

Etiuda Polańskiego zrealizowana przez niego na II roku studiów. Już podczas studiów reżyser zdradza fascynacje podglądaniem.

 

  • „Trzeci pokój” reż. Suk-hwa Hong/2014/17’

Koreańskie małżeństwo z klasy średniej, które wychowuje dorastającego syna, decyduje się na przeprowadzkę do nowego, przestronnego apartamentu. I choć tradycja nakazuje wspólne mieszkanie ze starzejącymi się rodzicami, to dla dobra rodziny seniorka rodu wybiera samotne życie na wsi. Ma to poprawić sytuację wszystkich, ale dla bohatera rozstanie z matką oznacza narastające poczucie winy.

 

  • „Konstelacje” reż. Aniela Gabryel/2014/29’

 Próba dotarcia do prawdy o stosunkach w rodzinie za pomocą metody ustawień rodzinnych Berta Hellingera. Dzięki współpracy swojej grupy terapeutycznej bohaterka odnajduje w przeszłości własnej rodziny przyczyny swojego obecnego cierpienia.

 

  • „Co raz zostało zapisane” reż. Martin Rath/2011/12’

Historia mężczyzny, który raz jeszcze postanawia zacząć życie od nowa. Dlatego bardzo chciałby skontaktować się ze swoją siostrą, która zerwała z nim relacje. Nie rozmawiali ze sobą od czternastu lat. Kolejne próby kończą się niepowodzeniem. Nic się nie zmienia, zupełnie jak tatuaże, którymi pokryte jest całe ciało bohatera.

 

  • „Matka ziemia” reż. Piotr Złotorowicz/2014/30’

Historia konfliktu oczekiwań ojca z możliwościami i wrażliwością syna. Maciek - główny bohater filmu - nie jest już chłopcem, ale jeszcze nie stał się mężczyzną. Chce zaspokoić ambicje ojca i - tak jak wszyscy w rodzinie - zostać rzeźnikiem. Jest jednak zbyt wrażliwy, żeby zadać cierpienie zwierzęciu. Chłopak wszystkie ciepłe uczucia kieruje w stronę starego, zaniedbanego sadu - jedynej pamiątki po jego zmarłej matce. "Ziemia" to dramat psychologiczny nasączony elementami mistycyzmu, zakorzenionymi w bogatej mitologii polskiej wsi.

 

  •  "Gruby i chudy" reż. Aleksandra Bożyna 2013/9'

Akcja filmu rozgrywa się w scenerii podobnej do dzielnicy Chinatown. Poznajemy dwóch młodzieńców – bardzo od siebie różnych. Mieszkają w różnych miejscach, zajmują się na co dzień innymi rzeczami, otaczają ich inni ludzie. Kiedy w ich życiu pojawia się kot, świat młodzieńców powoli zaczyna się zmieniać.

 

  • "Za Edgara" reż. Ewa Łuczków 2013/5/30"

Film jest nawiązaniem do życia i twórczości Edgara Allana Poe. Ukazuje walkę autora zarówno z procesem twórczym, jak i jego wewnętrznymi demonami. Fabuła zawiera charakter opowiadań bostończyka oraz temat dualizmu, tak typowy dla jego prac.

 

  • „Fragmenty” reż. Agnieszka Woszczyńska/2014/25’

Etiuda ta to zbiór luźno powiązanych ze sobą scen o rozpadzie związku, rozpadzie świata, którego główna bohaterka kurczowo się trzyma. Anna i jej partner wiodą wygodne życie, mają dobrze płatną pracę i chodzą do drogich restauracji, uprawiają intensywny seks i poranny jogging. Jednak mieszczański styl życia, monotonia, z której nie widać wyjścia, powodują, że Anna „gnije od środka”.

 

  • „Koncert życzeń” reż. Krzysztof Kieślowski/1967/16’

Film drogi w rytm popularnych polskich przebojów z lat 60. Gdzieś w lesie biwakuje zakładowa wycieczka. Mężczyźni piją wino i opowiadają sobie niewybredne dowcipy. Nieopodal biwakuje również młoda para, motocyklista Andrzej i jego dziewczyna Ewa.

 

  • "Żony nie ma w domu" reż. Marcin Podolec /2012/4'44

Film animowany wykonany w technice rysunkowej poruszający temat przechodzenia do porządku dziennego nad popełnionym złem. Żona znika z domu; uradowany mąż korzysta ze swobody w niewybredny sposób: bałagani, pije, pali w mieszkaniu, wreszcie wplątuje się w romans. Jednak żona wraca...

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"