Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » 20 lat minęło...

Archiwum wiadomości

30.01.2015

20 lat minęło...

20 lat minęło...

Podczas Uroczystej Gali Jubileuszowej, która odbyła się w minioną niedzielę w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” mogliśmy obejrzeć i posłuchać jak przez lata Festiwal rozwijał się i powiększał swój zasięg. Z małego przeglądu, który był imprezą towarzyszącą, stał się wydarzeniem o zasięgu ogólnopolskim, gromadzącym tłumy uczestników, wybitnych solistów, znakomicie zgrane chóry i muzykujące rodziny.

Jubileusz był także czasem podziękowań Organizatorów tym, bez których pomocy Festiwal nie mógłby się rozwijać. Szczególne słowa uznania w kierunku Dyrektora Festiwalu Zbigniewa Śliwińskiego skierowali także zgromadzeni Goście.

Nie zabrakło muzycznych niespodzianek. Usłyszeliśmy Laureatów poprzednich edycji, a także wielu uczestników sprzed lat. Podczas Gali wystąpiła m.in. Monika Malczak, która pierwsze kroki wokalne stawiała w czasie Puławskiego Festiwalu Kolęd, a dziś święci sukcesy na różnych konkursach muzycznych i jest Laureatką nagrody prezydenta miasta „Puławski talent”.

Zdjęcia z Gali można zobaczyć w naszej fotogalerii.

Uroczysty Jubileusz za nami, a już 1 lutego 2015 r. o godz. 16.00 zapraszamy na Koncert Laureatów XX Festiwalu Kolęd. Wtedy też odczytany zostanie werdykt Jury oraz nastąpi rozdanie nagród.


Z historii festiwalu...
Wszystko zaczęło się w 1996 roku w Puławach, gdzie od kilku lat działał oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Miłość”. l Puławski Festiwal Kolęd był imprezą towarzyszącą dla organizowanych w Puławach młodzieżowych akcji pod hasłem ,, Wymarzony Dom Młodych’’. Do pierwszej edycji festiwalu, którego pomysłodawcą i organizatorem był już wtedy Radny Miasta Puławy Zbigniew Śliwiński zgłosiło się 24 uczestników głównie z Puław, Kazimierza Dolnego i Żyrzyna.


Od 1999 ze względu na coraz to większą liczbę uczestników prezentacje konkursowe trwały 2 dni, a Puławy gościły uczestników z Lublina, Annopola i Chełma. W tym roku swój początek miał również konkurs pod nazwą ,,Bożonarodzeniowe Szopki Przestrzenne’’ w którym do konkursu przystąpiły 31 szopki. Po dwóch latach do konkursu zgłoszono 73 szopki z całego powiatu puławskiego.


W ramach VI edycji prezentacje konkursowe trwały już trzy dni i zakończone były niedzielnym koncertem Laureatów. W tym samym roku Jury pod przewodnictwem doktora muzykologii księdza Wiesława Hudka przyznało po raz pierwszy GRAND PRIX. Laureatką tej szczególnej nagrody została uczennica ZSO nr 2 w Puławach Dorota Furtak. W sumie przez XIX edycji Jury przyznało ją 10-ciu uczestnikom. Drugą w historii festiwalu otrzymał w czasie VII edycji Młodzieżowy Zespół wokalno-instrumentalny „EFFATA” Z Kraśnika. Na następną taka nagrodę trzeba było czekać aż do 2006r. kiedy otrzymał ją zespół wokalno- instrumentalny z Zamościa. W 2004 r. Grand Prix przypadło ,,RITORNO” z parafii św. Brata Alberta w Puławach. W 2008 r. najlepszy z najlepszych okazał się Chór KAMERALNY CANTICUM CANTICORUM z Kraśnika. Rok 2009 to sukces wokalistki z Annopola Aleksandry Cmoluch, która podbiła serca puławian pięknym głosem i występem na bosaka . Rewelacją 2011r. była zaledwie 11-letnia dziewczynka z Parczewa Kasia Golecka. Lata następne to sukcesy puławskich wokalistek. W 2012r. Jury nagrodę Grand Prix przyznaje Angelice Irauth, podopiecznej Michała Matrasa, a rok później XVIII festiwal okazuje się sukcesem dla Aleksandry Zdunek ćwiczącej pod kierunkiem Zbigniewa Jonaka. Laureatem nagrody Grand Prix zeszłorocznej edycji został Chór „AMICUS” ze Stowarzyszenia Integracyjnego Magnum Bonum z Krasnegostawu.


Przez 19 lat w ramach festiwalu w Puławach pojawili się różni artyści m.in. Olga Bończyk, Stanisław Górka, Joszko Broda z dziećmi, czy niezapomniany koncert zespołu Arka Noego.


© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"