Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » "Pamiętnik Pani Hanki"

Archiwum wiadomości

05.05.2015

"Pamiętnik Pani Hanki"

"Pamiętnik Pani Hanki"

"Pamiętnik Pani Hanki”, to muzyczne widowisko powstałe z inicjatywy Michała Matrasa. Główną inspiracją dla niego stał się spektakl Teatru Telewizji, w którym fabuła poczytnej przedwojennej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza ubarwiona została piosenkami, do których muzykę napisał Jerzy Wasowski, a słowa Antoni Marianowicz.

Materiał muzyczny jest mało znany, a jego wartość artystyczna godna najwyższego uznania i rozpropagowania. Z fascynacji tymi utworami zrodził się zamysł stworzenia widowiska. Nie będzie w nim miejsca na odtworzenie fabuły samej powieści. Jej wątki obyczajowe i szpiegowskie mają swe odniesienia w tekstach piosenek, ale osoby zainteresowane szczegółowym przebiegiem fabuły powinny sięgnąć bezpośrednio po tekst powieści.

Tadeusz Dołęga - Mostowicz jest niezwykle barwną postacią świata kultury międzywojennej. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej; zginął tragicznie najprawdopodobniej 20 września 1939 roku z ręki radzieckiego żołnierza na terenie obecnej Ukrainy. W latach 1922-1926 był współpracownikiem, a następnie redaktorem dziennika „Rzeczpospolita”. Jego polityczna postawa miała charakter opozycyjny w odniesieniu do sanacji. W wielu powieściach zawarł wątki krytycznie opisujące mechanizmy władzy. Najpopularniejszym utworem tego autora jest powieść „Kariera Nikodema Dyzmy”. Powszechnie znane są też utwory: „Znachor”, „Profesor Wilczur”, „Prokurator Alicja Horn”.

„Pamiętnik Pani Hanki” to ostatnia a zarazem najdojrzalsza powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W tekście wyraźnie pobrzmiewają echa nastrojów politycznych sprzed września 1939 roku, a jednocześnie sporo tu satyrycznych obrazków ukazujących elity władzy oraz kręgi bogatych inteligentów. Powieść pisana jest w formie pamiętnika. Tytułowa bohaterka - Hanka Renowicka - jest żoną polskiego dyplomaty. Pewnego dnia przypadkowo odkrywa list do męża pisany ręką kobiety. Podejrzewając, że jej mąż prawdopodobnie ma kochankę, rozpoczyna śledztwo celem uzyskania nowych informacji i mimowolnie wplątuje się w aferę szpiegowską.

Serdecznie zapraszamy na naszą muzyczną wersję „Pamiętnika Pani Hanki”, w której piosenki zawierające elementy fabuły powieściowej zaprezentuje czworo utalentowanych wokalistów:
Alicja Bil-Traciłowska, Natasza Iva, Robert Sosik i Ryszard Stępień.

Sekcję muzyczną akompaniującą wykonawcom przygotował Michał Matras. Muzycy zaprezentują się w składzie:
Marta Jaworska – skrzypce
Andrzej Rotmański – kontrabas
Robert Piłat – puzon
Marek Kozak – perkusja
Bogdan Tchórzewski - instrumenty perkusyjne
Michał Matras – pianino.

Całość zebrała w układ Renata Siedlaczek.

Premiera już 15 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej POK "Dom Chemika".
Wstęp 10 zł. Informacja i rezerwacja biletów w kasie POK "Dom Chemika", tel. 81 886 20 24.
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"