Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Wystawa "Maria Federowiczowa - Gwiazda teatralna przełomu XIX/XX wieku"

Archiwum wiadomości

01.04.2016

Wystawa "Maria Federowiczowa - Gwiazda teatralna przełomu XIX/XX wieku"

Wystawa "Maria Federowiczowa - Gwiazda teatralna przełomu XIX/XX wieku"

Od 1 kwietnia do 9 maja na holu górnym Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika" można oglądać wystawę biograficzną poświęconą Marii Federowiczowej. Postać ta jest związana z kulturą przełomu XIX/XX wieku, a także z Puławami (Nową Aleksandrią), gdzie mieszkała w ostatnich latach swojego życia.


Maria Federowiczowa, a właściwie Augusta Paulina Ohmencetterówna, żyła w latach 1871 -1922. Była uznaną aktorką teatralną, występowała na scenach warszawskich i lubelskich, a gościnnie także grała w Petersburgu. Według ówczesnego krytyka literackiego i teatralnego Adama Grzymały-Siedleckiego "uchodziła za najładniejszą w Polsce aktorkę", a jej "wartość artys­tyczna polegała na serdecznym czuciu tych niezłożonych zresztą stanów duszy, którymi operowały sztuki, jakie grywała". Federowiczowa duże sukcesy odnosiła w sztukach Stanisława Przybyszewskiego, m.in. w roli Ireny ("Złote runo") i Heleny ("Dla szczęścia"), a także w roli Księżnej de Septmonts ("Cudzoziemka"). Zagrała też Anielę ("Śluby panieńskie"), Desdemonę ("Otello"), Rusałkę ("Dzwon zatopiony"), Zofię ("Na przepadłe"). Napisała również kilka sztuk, z których wystawiono "Zawieruchę" (1904), "Przed debiutem" (1905) i "Na przepadłe" (1908).

 

Wystawa nie będzie miała oficjalnego otwarcia, jednakże kolejne "Spotkanie z historią" w dniu 21 kwietnia zostanie poświęcone właśnie jej osobie. Ekspozycja została przygotowana i udostępniona przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

 

Więcej na temat "Spotkania z historią" poświęconego Marii Fedorowiczowej można przeczytać klikając w link

 

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"