Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Wystawa "Puławy czasów minionych"

Archiwum wiadomości

09.05.2016

Wystawa "Puławy czasów minionych"

Wystawa "Puławy czasów minionych"

Wystawa "Puławy czasów minionych" pokazuje przemiany przestrzenne, jakie zaszły w zabudowie miejskiej Puław w ciągu ostatnich dekad. W opozycji do archiwalnych zdjęć ukazane są ich współczesne odpowiedniki. Fotografie przedstawiają głównie architekturę, zabudowę i przestrzeń miejską, w mniejszym stopniu samych mieszkańców.

Wystawa „Puławy czasów minionych” pokazuje zmiany w okresie od drugiej połowy XX wieku do czasów obecnych. Prezentowane fotografie ukazują miasto dawniej i dziś, miasto czasów minionych, oraz miasto współcześnie nam znane.

 

Wystawa została przygotowana z okazji obchodów 110. rocznicy nadania Puławom praw miejskich. Autorem ekspozycji jest Mariusz Karolak. Na wystawie znalazły się zdjęcia będące w zasobach Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach oraz udostępnione przez osoby prywatne. Fotografie przekazali: Wojciech Antosz, Maria Bawolska, Wojciech Kuba, Teresa Kupisz, Krzysztof Kuźma, Paulina Leszek-Wierzbowska, Zbigniew Majewski, Marek Pięta, Ewa Popowska, Krzysztof Przygodzki, Krystyna Świderska.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 maja o godz. 17.00 na holu dolnym POK „Dom Chemika”. Ekspozycję można oglądać do 28 czerwca. Wstęp wolny!

 

Z historii Puław...

Początków Puław można upatrywać już u schyłku XV wieku, kiedy to stanowiły część klucza końskowolskiego. Jednakże brak jest jednoznacznej daty powstania samej osady, a pierwsza znana współcześnie wzmianka piśmienna dotycząca Puław pochodzi z 1489 roku. Wiadomo, iż do XVII wieku była to mała nadwiślańska osada rybacka leżąca blisko szlaku handlowego, wiodącego przez Kazimierz Dolny.

 

Okres świetności Puław przypada na czasy Czartoryskich. Pod rządami rosyjskiego zaborcy, zmieniona zostaje nazwa miejscowości na Nowa Aleksandria, a w 1906 r. zostają nadane prawa miejskie. Dekadę później okupant austriacki przywraca pierwotną nazwę Puławy i miasto stopniowo odbudowuje się ze zniszczeń Wielkiej Wojny. W okresie międzywojennym Puławy ponownie stają się miejscowością wielonarodową, wielokulturową, następuje rozwój infrastruktury i poszerzenie granic administracyjnych. Wybuch II wojny światowej niweczy ambitne plany budowy jednej z gałęzi przemysłu.

 

Puławy po 1945 r. to już zupełnie inna miejscowość niż przed wybuchem II wojny światowej. Miasto stopniowo podnosi się z gruzów i wojennej pożogi, a decyzja o wybudowaniu potężnego kombinatu chemicznego znacznie zwiększa liczbę mieszkańców oraz przyspiesza rozwój samego miasta. Początek XXI wieku przynosi kolejne przemiany, co jest związane z nowymi znaczącymi inwestycjami podejmowanymi przez władze miejskie.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"