Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » "Obłoczni, czyli Sen Chopina"

Archiwum wiadomości

12.10.2016

"Obłoczni, czyli Sen Chopina"

"Obłoczni, czyli Sen Chopina"


Spektakl oparty jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela – Juliana Fontany – rówieśnika, osobistego powiernika, kopisty, popularyzatora dzieł Mistrza, podróżnika, tłumacza „Don Kichota”, autora prac z zakresu ortografii, astronomii, a także kompozytora – prawdziwego człowieka renesansu, którego życie było niezwykle burzliwe i barwne, w końcu niezwykle dramatyczne.

 

Spektakl ukazuje twórczość Chopina za pomocą niecodziennego chwytu literackiego - fantasy w połączeniu z dokumentalistyką biograficzną i z odmiennej niż zwykle perspektywy muzycznej.

 

Sztuka ukazuje wzajemne stosunki między dwoma kompozytorami, z których tylko jeden był wielki. Tragiczne perypetie życiowe Fontany, zawody i niespełnienia, w których Chopin nie chciał lub nie mógł uczestniczyć, zostawiły pewną rysę na ich przyjaźni. Dopiero w spektaklu zostaje wyartykułowany ukryty żal Fontany wobec Chopina, którego – jak się dowiadujemy z niedawno odkrytych i opublikowanych przez Magdalenę Oliferko listów – Fontana kochał i nienawidził.

 

W spektaklu konflikt między kompozytorami przenosi się na sferę muzyki, staje się pretekstem dla zmagań muzycznych, między klasycznym fortepianem (z oryginalną muzyką Chopina), a egzotycznymi instrumentami, wykonującymi etniczne parafrazy Marii Pomianowskiej.

 

Autor w swej poetyckiej wyobraźni prowadzi bohaterów w przestrzeni bez czasu, czyli po ich śmierci, przywołując najprawdziwsze obrazy z ich życia. Fantazja nasycona jest autentycznymi świadectwami. I na tym chyba głównie polega oryginalność zamysłu tej sztuki, w której oryginalność twórczej, etnicznej aranżacji Marii Pomianowskiej odgrywa bardzo istotną rolę.

 

W spektaklu biorą udział wybitni i popularni aktorzy polskiego teatru, telewizji i kina: Olgierd Łukaszewicz i Henryk Talar.
Sekunduje im w roli Autora - Reżysera, więc we własnej roli, Grzegorz Walczak - urodzony w Puławach poeta, prozaik, dramaturg, satyryk, polonista-językoznawca.

 

 

Koncertują: Katarzyna Kamer wraz z Gwidonem Cybulskim oraz pianistka filharmoniczna – Ewa Beata Ossowska.

 

Muzyka: Fryderyk Chopin w oryginale i w twórczych parafrazach Marii Pomianowskiej, Julian Fontana (fragmenty)

 

Zapraszamy na ten niecodzienny spektakl 10 listopada do sali widowiskowej POK „Dom Chemika”. Muzyczną podróż rozpoczniemy o godz. 19.00. Bilety do nabycia w kasie POK w cenie 35 zł (parter) i 30 zł (balkon).

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"