Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Zwycięzcy Bitwy o Puławy

Archiwum wiadomości

13.10.2016

Zwycięzcy Bitwy o Puławy

Zwycięzcy Bitwy o Puławy

W sobotę 8 października rozpoczął się II Międzyszkolny Turniej Wiedzy Historycznej o Puławach "Bitwa o Puławy". Wzięło w nim udział 12 drużyn z 7 puławskich szkół średnich.

Swoje reprezentacje wystawiły:
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Jerzego ks. Czartoryskiego
  •  II Liceum Ogólnokształcące z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej
  •  III Liceum Ogólnokształcące z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Franciszka Dionizego Kniaźnina
  • Technikum nr 1 z Zespołu Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej
  • Technikum nr 3 z Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej, Technikum nr 4 z Zespołu Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie.

 

 

Łącznie do rywalizacji przystąpiło prawie 50 uczniów. Podczas sobotniej gry terenowej najszybciej trasę pokonała drużyna męska "żółta" z II LO uzyskując czas 1 godz. 44 minuty. Wszystkie pozostałe drużyny uzyskały czas powyżej 2 godzin. Jako druga na mecie zameldowała się żeńska drużyna "czerwona" reprezentująca I LO. Punktowane były też zadania na poszczególnych etapach gry. Tutaj najwięcej punktów, bo aż 24, zdobyła drużyna "czerwona". Po zsumowaniu wszystkich punktów za grę miejską okazało się, że drużyna "żółta" i "czerwona" mają po 42 punkty. Na kolejnej pozycji uplasowały się 3 drużyny z dorobkiem 28 punktów: "pomarańczowa" z Technikum nr 1, "różowa" z III LO, "granatowa" z Technikum nr 3.

  

W środę w sali widowiskowej "Domu Chemika" odbył się drugi etap Turnieju, tj. konkurs wiedzy historycznej. Zapowiadała się zacięta rywalizacja o pierwsze miejsce między drużyną "żółtą" i "czerwoną" oraz rywalizacja o trzecie miejsce między drużynami "pomarańczową", "różową" i "granatową". Do walki o miejsce na podium włączyła się też drużyna "filetowa" z III LO uzyskując aż 12 punktów. Tyle samo zdobyli "żółci" i to właśnie oni zwyciężyli w całym turnieju. Drugą lokatę wywalczyła drużyna "czerwona", a trzecią "różowa".

 

 

Konkurs wiedzy miał charakter zbliżony do teleturnieju i był podzielony na trzy rundy. W pierwszej rundzie każda z drużyn losowo otrzymywała pytanie i udzielała odpowiedzi, a za poprawną dostawała 1 punkt. W drugiej było podobnie, z tym że pytania były już znacznie trudniejsze, ale można było zdobyć za dobrą odpowiedź aż 3 punkty. Trzecia runda polegała na tym, że wszystkie drużyny otrzymywały pytanie, a odpowiadała ta, która zgłosiła się najszybciej.

 

Zwycięska "żółta" drużyna uzyskała łącznie 54 punkty. O 7 punktów mniej zdobyła drużyna "czerwona". Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna "różowa" z dorobkiem 35 punktów. Drużyna "fioletowa" uzyskała o 1 punkt mniej plasując się tuż za podium. Trzy pierwsze drużyny otrzymały nagrody książkowe w postaci albumu "Puławy - moje miasto" (wyd. Puławy 2016) oraz książki "Ulice Puław" (wyd. 2008) oraz dyplomy laureatów.

 

Laureaci:
1. miejsce: Andrzej Domagała, Maciej Polak, Radosław Bany, Tomasz Wiejak, Jakub Kryk (II LO; drużynę zgłosiła Pani Agnieszka Przeździecka) - żółta
2. miejsce: Paulina Kozak, Karolina Grabowska, Agnieszka Gapińska, Karolina Grzesiak (I LO; drużynę zgłosiła Pani Marzena Grabczak) - czerwona
3. miejsce: Zuzanna Brzostowska, Maja Różańska, Angelika Kulasiewicz, Karolina Świetlicka (III LO; drużynę zgłosił Pan Antoni Mocarski) - różowa

 

"Bitwa o Puławy" została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, wolontariuszom i nauczycielom za zaangażowanie. Dziękujemy też naszym parterom i patronom medialnym za wsparcie.

 

Rezultaty poszczególnych etapów dostępne są na stronie http://archiwum.pulawy.pl/bitwa/index.php?id=rezultat

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"