Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Wernisaże w Puławskiej Galerii Sztuki

Archiwum wiadomości

03.04.2017

Wernisaże w Puławskiej Galerii Sztuki

Wernisaże w Puławskiej Galerii Sztuki

Serdecznie zapraszamy 7 kwietnia o godz. 17.30 do Puławskiej Galerii Sztuki POK "Dom Chemika" na otwarcie dwóch wystaw: Kamila Stańczaka "Klocki" oraz wystawy fotograficznej Mariusza Karolaka pt. "Szkocja".

 

Wystawę Kamila Stańczaka "Klocki" można oglądać w Puławskiej Galerii Sztuki POK "Dom Chemika" codziennie (oprócz sobót) w godz. 11.00-17.00 do 28 kwietnia 2017 r.
Wystawę fotograficzną Mariusza Karolaka pt. "Szkocja" można oglądać na holu górnym POK "Dom Chemika" do 7 maja 2017 r.


Kamil Stańczak "Klocki"

 

Kamil Stańczak - absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się malarstwem i instalacją. Tworzy również charakterystyczne obiekty i architektoniczne makiety oraz konstruuje urządzenia, które można wprawić w ruch. Sztuka artysty jest aluzyjna i opiera się na nieoczekiwanych i niejednoznacznych skojarzeniach.

 

 

Powstające od 2015 roku obrazy i obiekty czerpią z estetyki klocków - prostej, drewnianej zabawki. Kolorowe bryły służą dziecku do powoływania wyimaginowanej rzeczywistości, zabawa nimi jest pierwszym kontaktem ze światem tzw. plastyki. Niejednokrotnie identycznym szyfrem form i kolorów posługują się dorośli artyści w dojrzałym stadium twórczości. Forma klocków jest archetypiczna. Zestaw kształtów i brył towarzyszy człowiekowi przez całe życie, służąc mu do celów kreacyjnych na różnych poziomach. Prezentowane na wystawie prace lokują się gdzieś pomiędzy początkiem i końcem jakiejś twórczej drogi. Ich dokładne chronologiczne umiejscowienie wydaje się jednak niejasne. Niełatwo również określić stopień ich powagi, dojrzałości, a nawet funkcji. Służą do oglądania, czy są narzędziami, a może zabawkami? W tym sensie wymykają się jednoznacznej ocenie. Powstaje spięcie interpretacyjne, działające poprzez zestawienie przeciwieństw takich jak: swoboda - zimna kalkulacja, niespodzianka – rutyna, błahe - poważne, nieistotne - ważne, aktualne - zdewaluowane, początek - koniec, itp...Równolegle z „Klockami” powstaje związany z nimi cykl „Re-re-re-produkcja” sondujący możliwości
powtórzenia i multiplikacji w malarstwie, będący grą z obrazem jako tworem unikalnym.

 

Wystawa fotograficzna Mariusza Karolaka "Szkocja"

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia Mariusza Karolaka powstałe w latach 2008-2016 podczas podróży do Szkocji. Ukazują przede wszystkim wschodnią część Szkocji, głownie okolice Perth i Dundee.

 


© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"