Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Warsztaty tkackie dla szkół

Archiwum wiadomości

20.09.2017

Warsztaty tkackie dla szkół

Warsztaty tkackie dla szkół

Spotkania ze Sztuką Ludową” to projekt, którego celem jest popularyzacja lokalnej kultury ludowej wśród dzieci i młodzieży z puławskich szkół.

 

W ramach projektu odbędą się spotkania z twórcami ludowymi, warsztaty twórczości ludowej oraz wystawa prac sztuki ludowej. Celem zajęć jest przekazanie wiedzy dzieciom i młodzieży na temat kultury ludowej ziemi puławskiej, tradycyjnych obyczajów, umiejętności rękodzielniczych oraz zbudowanie społecznego szacunku dla lokalnej kultury ludowej.

Projekt rozpoczynamy warsztatami tkackimi, które poprowadzą twórczynie z Klubu Twórców Ludowych w Puławach.

 

Czwartek, 21.09.2017, godz. 9:00, uczniowie z SP nr 1

Warsztat prowadzi Emilia Kozdrój

 

Pani Emilia jest członkiem Klubu Twórców Ludowych od 1994 roku. Umiejętności tkackie przejęła od teściowej, Petroneli Kozdrój. Zajmuje się także zdobnictwem wnętrz. Jest liderką grupy tkackiej w Żerdzi, która w budynku szkolnym prowadzi pokazy codziennej pracy tkaczek przy warsztacie, szkoląc dzieci i młodzież. Pani Emilia jest także członkiem zespołu folklorystycznego „Prządki” w Żerdzi. Za wyróżniającą się aktywność artystyczną i organizacyjną otrzymała wiele nagród i dyplomów. Jest bardzo aktywna również w Klubie Twórców Ludowych. Włącza się także bardzo aktywnie we wszelkie działania POK „Dom Chemika” – brała udział w różnych imprezach organizowanych przez ośrodek, takich jak „Dzień Dziecka”, „Biesiada rodzinna na ludowo”, Kiermasze Sztuki Ludowej, czy „Europejskie Dni Dziedzictwa”.

 

Piątek, 22.09.2017, godz. 9:00, uczniowie z SP nr 4

Warsztat prowadzi Janina Mazurek

 

Pani Janina jest członkiem Klubu Twórców Ludowych w Puławach od 1978 roku. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, zweryfikowana przez Radę Naukową STL w dziedzinie tkactwa. Zajmuje się również plastyką obrzędową i zdobnictwem wnętrz. Od 1986 roku działa w zespole folklorystycznym „Prządki” w Bałtowie. Prezentuje tkactwo w formie widowiskowej na licznych imprezach, w szkołach i domach kultury w województwie lubelskim. Od 36 lat uczestniczy w dorocznych wystawach i licznych konkursach i kiermaszach organizowanych w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”, a także w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Regionalnym w Puławach. Prezentowała swoją twórczość również poza granicami kraju – na Białorusi i Litwie. Kilka lat temu otworzyła Izbę Tkacką. Obecnie właśnie tam zaprasza grupy dzieci i młodzieży i prowadzi dla nich warsztaty.

Na swoim koncie ma wiele dyplomów, wyróżnień i ważnych nagród za udział w konkursach i wystawach organizowanych przez POK „Dom Chemika” czy Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

 

Więcej informacji na temat projektu na stronie: www.domchemika.pl/kultura-ludowa

 

Projekt "Spotkania ze sztuką ludową" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"