Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Warsztaty plecionkarskie

Archiwum wiadomości

27.09.2017

Warsztaty plecionkarskie

Warsztaty plecionkarskie

Spotkania ze Sztuką Ludową” to projekt, którego celem jest popularyzacja lokalnej kultury ludowej wśród dzieci i młodzieży z puławskich szkół.

W ramach projektu odbędą się spotkania z twórcami ludowymi, warsztaty twórczości ludowej oraz wystawa prac sztuki ludowej. Celem zajęć jest przekazanie wiedzy dzieciom i młodzieży na temat kultury ludowej ziemi puławskiej, tradycyjnych obyczajów, umiejętności rękodzielniczych oraz zbudowanie społecznego szacunku dla lokalnej kultury ludowej.

Rozpoczynamy kolejny tydzień warsztatów – tym razem zapraszamy na warsztaty plecionkarskie. Dzieci i młodzież będą się uczyć, jak wykonuje się torby z rogożyny.

Rogożyna, czyli inaczej pałka wodna, to doskonały materiał plecionkarski, który jest wykorzystywany do wyplatania koszy, pojemników, tacek i innych wyrobów plecionkarskich. Dawniej bardzo popularny na terenach wiejskich służył do wyplatania przydatnych wyrobów w gospodarstwie. Obecnie sztuka wyplatania z rogożyny zanika i tylko sporadycznie można kupić te piękne wyroby.

 

Środa, 28.09.2017, godz. 11:45, uczniowie z SP nr 11

Piątek, 29.09.2017, godz. 09:00, uczniowie z SP nr 4

 

Warsztaty prowadzi Barbara Rułka, twórczyni ludowa z Żyrzyna. Wyplatanie koszy rogożynowych było kultywowane w jej rodzinie od wielu pokoleń. Obecnie pani Barbara jest jedną z nielicznych twórczyń w Klubie Twórców Ludowych w Puławach pielęgnujących tę tradycję

 

Więcej informacji na temat projektu na stronie: www.domchemika.pl/kultura-ludowa

Projekt "Spotkania ze sztuką ludową" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"