Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Tydzień z warsztatami z plastyki zdobniczej

Archiwum wiadomości

16.10.2017

Tydzień z warsztatami z plastyki zdobniczej

Tydzień z warsztatami z plastyki zdobniczej

W tym tygodniu w ramach projektu "Spotkania ze sztuką ludową", odbywają się kolejne warsztaty, które dotyczą  plastyki zdobniczej.

W okresie przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą i Zielonymi Świętami, a w niektórych domach nawet przed każdą niedzielą i świętami przystrajano ściany koło obrazów zielenią. Używano do tego gałązek jedliny czy świerka w okresie zimowym, a w lecie - brzeziny, lipiny, klonu. Potem została zastąpiona kwiatami bibułkowymi o  różnych kolorach, wykonywanymi przeważnie przez dziewczęta, rzadziej przez starsze kobiety.

 

Inną ozdobą popularną w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy była wycinanka. Kobiety wiejskie ozdabiały nimi izby przyklejając je na ścianach. Wycinanki polskie można podzielić na wiele grup, z których do najbardziej znanych należą kurpiowskie i łowickie. Wycinanki lubelskie mają jednolite barwy, a w swych najstarszych formach, to: koła, gwiazdy, rozety lub pasy ułożone z laleczek, czasem drzewka.

 

Ważną ozdobą wnętrza były także pająki. Wieszano je u pułapu przy ścianie szczytowej. Pająki lubelskie były na ogół wykonane  z bibułki i słomek, rzadziej z kolorowych szmatek i słomek. Składają się one przeważnie z elementów przypominających kształtem kryształy lub łańcuchy.

 

Warsztaty z plastyki zdobniczej poprowadzą Marianna Sandomierska oraz Joanna Nowakowska. Obydwie panie są członkiniami Klubu Twórców Ludowych w Puławach oraz należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych   w Lublinie. Zajmują się tworzeniem wycinanek, kwiatów z bibuły, czy ozdób choinkowych.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W poniedziałek, 16 października 2017, o godz. 10:00, zajęcia dla uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A. J.Czartoryskiego.

 

W środę, 18 października 2017, o godz. 11:00, zajęcia dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"