Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Wernisaż wystawy Henryka Widelskiego "Triduum"

Archiwum wiadomości

28.02.2018

Wernisaż wystawy Henryka Widelskiego "Triduum"

Wernisaż wystawy Henryka Widelskiego "Triduum"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Henryka Wielskiego pt. „Triduum”, który odbędzie się 09 marca 2018 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 06 kwietnia 2018 r. Wstęp wolny.


Henryk Widelski - urodził się w 1959 roku w Bełżycach, gdzie mieszka i realizuje swoje twórcze działania. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Obecnie studiuje malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, pod kierunkiem prof. Tomasza Zawadzkiego.
Od 1983 r. zajmuje się konserwacją i renowacją dzieł sztuki. Wykonywał prace w ponad 30 obiektach sakralnych np. w Bazylice Mniejszej w Parczewie i w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Latyczowie na Ukrainie.
Od 2010 r. pracuje w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie jako nauczyciel przedmiotu „Meblarstwo artystyczne”. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest także dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Henryk Widelski realizuje różne projekty artystyczne w obszarze wielu technik malarskich. Maluje sceny rodzajowe, portrety, pejzaże, kompozycje martwej natury, pisze ikony. Inspiruje się literaturą, poezją, pisze własne wiersze. W swoich pracach skupia się na człowieku, na głębi jego duchowości w odniesieniu do relacji z Bogiem, na poszukiwaniu istoty człowieczeństwa. Zajmuje się zależnością życia ludzkiego od Bożej Opatrzności. Mówi o nieustannym Jej poszukiwaniu we własnym życiu, jak i w drugim człowieku.

 

 

Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach sztuki religijnej w kraju i za granicą.
Artysta brał udział w około 20 wystawach indywidualnych i zbiorowych (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie).

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"