Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Finał "Bitwy o Puławy"

Archiwum wiadomości

11.10.2018

Finał "Bitwy o Puławy"

Finał "Bitwy o Puławy"

Antoni Domagała, Dawid Socha i Mateusz Gałązka z II Liceum Ogólnokształcącego zostali zwycięzcami IV Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy Historycznej o Puławach. Trójka młodych licealistów stworzyła drużynę "Bez Nazwy" i występowała w Turnieju pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Przeździeckiej. Wczoraj w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" odbył się drugi etap Turnieju, tj. konkurs wiedzy historycznej.

 

Drużyna "Bez Nazwy" była jednym z faworytów po sobotniej grze miejskiej, ponieważ ex aequo z drużyną "Piątka" z III Liceum Ogólnokształcącego uzyskała 47 punktów. W walce o końcowe zwycięstwo liczyła się też cały czas drużyna "Jomafa" z II Liceum Ogólnokształcącego.

 

 

Środowy konkurs wiedzy został podzielony na cztery części. W pierwszej każda z drużyn odpowiadała na trzy pytania zamknięte, w drugiej na znacznie trudniejsze trzy pytania otwarte, a w trzeciej części rozwiązywała pisemny test wyboru. Łącznie na tym etapie konkursu do zdobycia było 30 punktów. Najlepiej poradziła sobie wtedy drużyna "Piątka" uzyskując 25 punktów. Ekipa "Bez Nazwy" zdobyła 23 punkty, a "Jomafa" i reprezentująca III Liceum Ogólnokształcące drużyna "Żywe Kultury Bakterii" uzyskały po 19 punktów.

 

 

Do czwartej części dopuszczone zostały trzy drużyny mające największy dorobek punktowy. Liderem rankingu była wówczas "Piątka" mająca łącznie po grze miejskiej i trzech częściach konkursu wiedzy 72 punkty. Drużyna "Bez Nazwy" dysponowała wówczas 70 punktami, a "Jomafa" miała 61 punktów. W czwartej części konkursu do zdobycia było łącznie 38 punktów. Drużyny musiały wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, ale i refleksem, ponieważ wtedy już decydowała kolejność zgłoszenia chęci do udzielenia odpowiedzi. Pytania nie były łatwe, o czym świadczy niewielka ilość punktów uzyskanych przez uczestników tej części rywalizacji. Najlepiej poradziła sobie z nimi drużyna "Bez Nazwy" i to ona została zwycięzcą całego Turnieju wyprzedzając jedynie o 1 punkt konkurentów z "Piątki".

 

 

Po raz drugi do zabawy zaproszeni zostali też uczniowie gimnazjum. W tej kategorii wiekowej najlepsza okazała się drużyna "Leszki Leszka" z Publicznego Gimnazjum nr 4 pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Przeździeckiej. Zwycięski skład stworzyli: Piotr Jędrzejczyk, Marek Mączka, Wojtek Świerszcz. Drużyna ta zajęła jednocześnie wysokie 4

miejsce w klasyfikacji ogólnej.

 

W Turnieju uczestniczyło łącznie 33 uczniów z 12 placówek szkolno-oświatowych funkcjonujących na terenie miasta Puławy. Po raz drugi w rywalizacji brali też uczniowie spoza Polski, którzy uczą się w Puławach. Każdy z uczestników Turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom oraz przewodnik turystyczny po Puławach.

 

Nagrody dla laureatów Turnieju ufundował Urząd Miasta Puławy.

 

Organizację Turnieju wsparły wolontariuszki z Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 11 działające pod opieką pani Ilony Wrótniak-Terleckiej. Dziewczyny pomagały podczas realizacji gry terenowej.

 

Turniej "Bitwa o Puławy" zaplanował i przeprowadził instruktor Mariusz Karolak.IV Międzyszkolny Turniej Wiedzy Historycznej "Bitwa o Puławy" - ranking
IV Międzyszkolny Turniej Wiedzy Historycznej "Bitwa o Puławy" - ranking
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"