Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Zmagania "O Pierścień Księżnej Izabeli" już za nami

Archiwum wiadomości

11.03.2019

Zmagania "O Pierścień Księżnej Izabeli" już za nami

Zmagania "O Pierścień Księżnej Izabeli" już za nami

Osiemnasta edycja puławskiego święta tańców polskich przeszła już do historii. W Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli” w formie towarzyskiej, zaprezentowało się blisko 140 najlepszych par tanecznych z całej Polski.

 

To było niewątpliwie bardzo widowiskowe wydarzenie. Przez dwa dni na parkiecie hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji królowały niepodzielnie polki, krakowiaki, oberki, kujawiaki i mazury. Poza pięknymi wykonaniami polskich tańców narodowych, nie obyło się również bez wielkich emocji, radości i wzruszeń.

 

Osiemnasty Konkurs Tańców Polskich >>O Pierścień Księżnej Izabeli<< już za nami. Przez te dwa dni w Puławach mogliśmy podziwiać na parkiecie najpiękniejsze tańce tradycyjne, w wykonaniu najlepszych tancerzy z całego kraju i zza granicy. Turniej ten co roku przypomina nam o doskonałym połączeniu współczesności z tradycją i pamięcią o naszym niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Mam nadzieję, że obserwowanie tych pięknych tanecznych prezentacji uwrażliwiało i uszlachetniało wszystkich Państwa oraz dostarczyło niezapomnianych przeżyć” - podkreślił podczas zamknięcia imprezy Zbigniew Śliwiński, Dyrektor Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.

 

 

Najpierw, w takt poloneza na parkiet ruszyli wszyscy uczestnicy konkursu oraz towarzyszący im instruktorzy. W sobotnich półfinałach, zebrani widzowie mogli obejrzeć pary taneczne rywalizujące w kategoriach od I do VII. Wszystkie zaprezentowały doskonały warsztat, a ich prezentacje wzbudzały aplauz i uznanie publiczności.

 

 

Niedzielny, uroczysty finał zainaugurował ponownie reprezentacyjny polski taniec narodowy polonez. Drugi dzień wydarzenia uświetnił gościnny występ Zespołu Baletowego „Etiuda” pod kierunkiem Ilony Rogozik. Licznie zgromadzeni na trybunach widzowie zobaczyli egzotyczny taniec wschodni, układ solowy „Laleczka z saskiej porcelany”, taniec hiszpański oraz „Wróżki”. Gospodarze turnieju – Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” - zaprezentowali pokaz „kara mazurowego” do muzyki autorstwa Romana Smoczyńskiego.

 

 

Wśród gości znaleźli się m. in. Prezydent Puław Paweł Maj, Starosta Puławski Danuta Smaga, Przewodnicząca Rady Miasta Bożena Krygier oraz Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Wawerski. To właśnie z ich rąk laureaci turnieju odbierali gratulacje, dyplomy oraz medale.

 

 

Po artystycznej części imprezy przyszedł czas na odczytanie wyników puławskiego konkursu i rankingu CIOFF za 2018 rok. Komisja sędziowska, której przewodniczył sędzia ekspert Jarosław Wojciechowski, nie miała łatwego zadania. Sędziowie musieli ocenić 7 kategorii wiekowych, w różnych klasach tanecznych. Największe powody do zadowolenia mieli tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”, którzy na najwyższym stopniu podium stawali aż siedmiokrotnie. Udany debiut i miejsce pierwsze w kategorii VI A wywalczyli Magdalena Stelmaszewska i Konrad Grabowski, który na co dzień jest instruktorem par tanecznych „Powiśla”.

 

 

Pary Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśla” uzyskały w konkursie następujące rezultaty:


 • II miejsce w kategorii I – Tomasz Maraszkiewicz i Julia Łukanowska

 • VI miejsce w kategorii II B – Szymon Wiejak i Julia Filipek

 • VI miejsce w kategorii III B – Krzysztof Jakubczyk i Zuzanna Kapłon

 • IV miejsce w kategorii III B – Michał Kułaga i Aniela Kapłon

 

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu! Mamy także nadzieję, że wszystkie pary wyjechały z Puław pełne nowych doświadczeń i zapału do dalszej pracy, aby na następnym konkursie, na który już teraz zapraszamy, zaprezentować się jeszcze lepiej.

 

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu byli: Puławski Ośrodek Kultury, „Dom Chemika”, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji, Kultury i Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach oraz Komisja ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®.

 

Zapraszamy do obejrzeniafotogalerii: część I i część II

 

Konkurs odbył się dzięki nieocenionej pomocy sponsorów i darczyńców, którymi byli: Miasto Puławy i Powiat Puławski. Gorące podziękowania kierujemy także do lokalnych przedsiębiorców i osób prywatnych:

 

 • Pana Krzysztofa Zawadzkiego - Prezesa Banku Spółdzielczego w Końskowoli,

 • Pana Krzysztofa Brzezińskiego – Wójta Gminy Puławy,

 • Firmy REYPOL – Producenta przetworów warzywnych i owocowych z Janowca,

 • Pani Marleny Ziółek – właścicielce firmy MARLEN – Salon obuwia i odzieży,

 • Pani Aleksandry Nałęcz – Firma ALE FOLK,

 • Pani Dyrektor Marzeny Baranowskiej – HOTEL IZABELLA,

 • Delikatesów „U GRUBEGO”,

 • Agencji Celnej ANNSPED,

 • Firmy PAPOO - Restauracja & pub & catering,

 • Państwa Barbary i Andrzeja Lach - Gospodarstwo Ogrodnicze Puławy,

 • Pana Antoniego Rękasa - Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach,

 

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Puławy.

 

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego - Pan Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Puławy - Pan Paweł Maj, Starosta Puławski - Pani Danuta Smaga, Prezydent Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - Pan Jerzy Chmiel.

 

Patronat medialny nad XVIII Ogólnopolskim Konkursem Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli” objęli: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Wspólnota Puławska, Telewizja LPU24.pl, ipulawy.pl, Radio Puławy 24, Kurier Lubelski, Nasze Miasto.

 

Protokół
Protokół
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"