Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Lilia Sola laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

Archiwum wiadomości

04.06.2019

Lilia Sola laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

Lilia Sola laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

30 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wybitni przedstawiciele środowiska kultury tradycyjnej i ludowej otrzymali wyróżnienia z rąk profesora Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wyróżnionych podczas uroczystej Gali zostało 13 osób i grup muzycznych. W tym roku do grona laureatów z całej Polski dołączyła także przedstawicielka Klubu Twórców Ludowych z Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” - Pani Lilia Solaartystka w dziedzinie plastyki, poetka i popularyzatorka twórczości ludowej. Pani Lila jest członkinią KTL od 1974 roku. Jej twórczość artystyczna to głównie plastyka obrzędowa i zdobnictwo wnętrz. Oprócz wycinanek wykonuje kwiaty z bibuły, pająki, wianki, bukiety, ozdoby choinkowe (gwiazdki, aniołki, łańcuchy ze słomy), maluje na szkle. Od kilkunastu lat zajmuje się także działalnością literacką pisząc wspomnienia, opowiadania i wiersze.

 

Po uroczystym wręczeniu wyróżnień, odbył się plenerowy koncert w wykonaniu wszystkich artystów. Zaprezentowali się oni w specjalnym repertuarze wzbogaconym o regionalne stroje oraz tradycyjne instrumenty.

 

(Fot. www.nagrodakolberg.pl)

 

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – ustanowiona została w 1974 r. i przyznawana jest w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe przyznawane są instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"