Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » wystawa "Libia oczami prof. Tomasza Mikockiego. 10 lat badań Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais"

Program

miejsce:
Puławska Galeria Sztuki, Galeria "Aneks"
wstęp:
1 zł

wystawa "Libia oczami prof. Tomasza Mikockiego. 10 lat badań Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais"

Wystawa poświęcona jest w głównej mierze sylwetce słynnego polskiego archeologa, pochodzącego z Kozienic, profesora Tomasza Mikockiego. Profesor Tomasz Mikocki to postać dobrze znana i szanowana w kręgach naukowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Niestety Tomasz Mikocki odszedł ponad pięć  lat temu.

Pomysłodawcy planowanej wystawy są ostatnimi uczniami i zarazem -  naukowymi spadkobiercami profesora.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie drogi życiowej profesora oraz jego niesłychane dokonania, zarówno na polu ukochanej archeologii klasycznej, jak i historii sztuki. Jego innowacyjne podejście do badań, bezkompromisowość, wizjonerstwo i pełne oddanie się swojemu naukowemu dziecku antycznemu Ptolemais, oszałamiającego zabytkami stanowiska w odległej Libii wszystko to składa się na niezwykle ciekawą, wartą zaprezentowania postać.
 
Przy okazji prezentacji sylwetki profesora Tomasza Mikockiego, przedstawione zostaną wyniki najnowszych badań archeologicznych w Libii, realizowanych przez badaczy Polskiej Misji Archeologicznej Ptolemais - ludzi podzielających pasję i zapał profesora.

Na planowanej wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia, plansze, oryginalne teksty i przedmioty, związane zarówno z Profesorem, jak i z polskimi badaniami archeologicznymi. Poza tym odwiedzającym wystawę pokazane zostaną przedmioty związane zarówno z  Libią współczesną, jak i antycznym miastem Ptolemais (niestety, władze libijskie nie zezwalają na wywóz oryginalnych zabytków z terenu kraju, na wystawie zaprezentowane zostaną więc jedynie odlewy gipsowe antycznych rzeźb, monet i naczyń ceramicznych - to także materiał szalenie interesujący).

Wystawa objęta jest patronatem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronami medialnymi wystawy są: Kurier Lubelski, Radio Lublin, Tygodnik Powiśla.

Daty związane z tym wydarzeniem:

20 Stycznia 2013 | godz. 18.00, Puławska Galeria Sztuki, Galeria "Aneks" "Libia oczami prof. Tomasza Mikockiego. 10 lat badań Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais" - wernisaż
24 Lutego 2013 | godz. 11.00-17.00 (codziennie poza poniedziałkami), Puławska Galeria Sztuki, Galeria "Aneks" "Libia oczami prof. Tomasza Mikockiego. 10 lat badań Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais" - zakończenie wystawy
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"