Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » Lubelska Federacja Bardów - Stachura Poematy

Program

miejsce:
godz. 18.00, sala widowiskowa
wstęp:
30 zł (parter), 20 zł (balkon)

Lubelska Federacja Bardów - Stachura Poematy

Lubelska Federacja Bardów (zwana w skrócie Federacją) to najbardziej energetyczna piwnica artystyczna. Jedyna w swoim rodzaju formacja proponująca własne rozumienie rozrywki. Czerpie wzorce z muzyki klasycznej i etnicznej. Nawiązuje i z ambitnych nurtów światowego rocka i popu. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Warte podkreślenia jest, że zarówno muzyka, jak i tekst są przeważnie dziełem członków zespołu.

 

Grupa istnieje od 1999 roku. Najważniejsze występy w charakterze gwiazdy zanotowała podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot - Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję". Z sukcesem koncertowała w Wiedniu, w Paryżu, w Nowym Jorku, we Lwowie, w Dublinie i wielokrotnie w Londynie.

 

Zespół tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki (oprócz wymienionych - jeszcze np. KFP w Opolu, FAMA w Świnoujściu):
- Marek Andrzejewski - śpiew, kompozycje, teksty, gitara;
- Tomasz Deutryk – perkusja, śpiew;
- Jan Kondrak - śpiew, kompozycje, teksty;
- Krzysztof Nowak - gitara basowa, kompozycje;
- Piotr Selim - śpiew, kompozycje, instrumenty klawiszowe;
- Jola Sip – śpiew, kompozycje, teksty.
Z zespołem stale współpracują: Paweł Odorowicz - altówka, Katarzyna Wasilewska - skrzypce, Piotr Bogutyn - gitara elektryczna.

 

Repertuar LFB składa się z kilkuset piosenek, bardzo różnych w charakterze. To pozwala zaistnieć jej w salach filharmonii z towarzyszeniem orkiestry i zakręcić kilkutysięczną widownią Festiwalu Kultury Ekologicznej, gdzie prezentowała programy wywiedzione z muzyki etnicznej Kresów. Swoje płyty formacja nagrywała m.in. w studio pr. III PR - im. Agnieszki Osieckiej i w studio PR Kraków. Wszystkie były promowane przez PR i TVP pod postacią rejestrowanych koncertów.


Stachura - Poematy to płyta zwierająca wyłącznie poematy i pojedyncze zdania z tomu opowiadań Się. Fragmenty konstytutywne poematów pochodzących z pierwszego okresu twórczości poety, kiedy to osiąga efekt nowatorstwa stricte literackiego i kiedy jeszcze bohater liryczny ma silnie zarysowane ego.

Kompozycje stworzyli artyści LFB, każdy z osobna wybierając fragmenty tekstów i tak je redagując, by zrobiło się miejsce dla ciekawej muzyki. Rzecz powstawała etapami, ale już w XXI wieku. Dominującym wzorcem muzycznym, do którego się odwołali jest rock progresywny. Ten dobrze unosi ambitne dzieła literackie, skomplikowane konstrukcyjnie i wywołujące wielkie emocje.

Tak właśnie grają: Lubelska Federacja Bardów - Się (Iście)

 

Lubelska Federacja BardówLubelska Federacja Bardów 

Daty związane z tym wydarzeniem:

11 WrześNia 2013 | godz. 18.00, sala widowiskowa Lubelska Federacja Bardów - Stachura Poematy
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"