Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » Wystawa Zbigniewa Strzyżyńskiego "Współodczuwanie formy"

Program

miejsce:
Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp:
wstęp wolny

Wystawa Zbigniewa Strzyżyńskiego "Współodczuwanie formy"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Zbigniewa Strzyżyńskiego pt. „Współodczuwanie formy”, który odbędzie się 13 kwietnia 2018 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 04 maja 2018 r. Wstęp wolny.

 

Wystawa Zbigniewa Strzyżyńskiego nawiązuje do realizacji rzeźbiarskich tworzonych przez ojca artysty: Wychowałem się w świecie rzeźb ojca. Później ten świat również współtworzyłem. Wykonaliśmy wspólnie wiele rzeźb i pomników. Teraz kiedy już odszedł, kiedy porządkuję i opisuję jego twórczość, często myślę o nim i jego pracach. (…) Zacząłem tworzyć obrazy wychodząc od form rzeźbiarskich ojca, również tych, które razem tworzyliśmy. Starałem się i nadal próbuję współodczuwać tę formę.


Zbigniew Strzyżyński - ur. w 1955 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Sławomira Mieleszki, studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą. Nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Komisarz Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M. E. Andriollego.

 

 

Brał udział w ponad 200. wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zorganizował 14 wystaw indywidualnych. Laureat dziewięciu nagród i czterech wyróżnień w konkursach ogólnopolskich. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Za działalność artystyczną uhonorowany Nagrodą Starosty Puławskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego. W swoim dorobku ma liczne realizacje rzeźbiarskie, min. we współpracy z ojcem Stanisławem Strzyżyńskim wykonał: ławeczkę Bolesława Prusa w Nałęczowie, siedmiometrowej wysokości pomnik Chrystusa Zbawiciela w Warszawie, płaskorzeźby Wszystkich Świętych do kaplicy w Skawinie, pomnik Pomordowanych przez UB w Puławach, pomnik Maksymiliana Kolbe.

Daty związane z tym wydarzeniem:

13 Kwietnia 2018 | Galeria Aneks, godz. 18:00 Wystawa Zbigniewa Strzyżyńskiego "Współodczuwanie formy" - rozpoczęcie
4 Maja 2018 | Galeria Aneks, godz. 16:00 Wystawa Zbigniewa Strzyżyńskiego "Współodczuwanie formy" - zakończenie
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"