Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » "Wiernym Ojczyźnie"

Program

miejsce:
Muzeum Czartoryskich w Puławach
wstęp:
wstęp wolny

"Wiernym Ojczyźnie"


9 września 2018 r., w Puławach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie zatytułowane ,,Wiernym Ojczyźnie”. Celem tego przedsięwzięcia, przygotowanego przez Muzeum Czartoryskich w Puławach, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Puławy Janusza Grobla, jest uczczenie walczących o niepodległość naszej Ojczyzny w 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego i 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Ma ono także ukazać związki Puław z ważnymi kartami historii, odnoszącymi się do walki o niepodległość i ukształtowanie granic odrodzonego państwa polskiego.


Muzeum zaprosiło do współpracy wielu rekonstruktorów zajmujących się odtwarzaniem wydarzeń historycznych z lat 1788 -1939. W ten sposób chcemy ukazać czasy XX. Czartoryskich doby Sejmu Wielkiego, wojny polsko-rosyjskiej i powstania kościuszkowskiego za sprawą Towarzystwa Stanisławowskiego.


Wydarzeniu towarzyszy otwarcie wystawy „Władysław Szczypa i jego bój o Niepodległą”, gdzie nie tylko poznamy sylwetkę jej bohatera, ale także będziemy mogli spotkać się z rodziną Władysława Szczypy, kontynuować spotkanie z rekonstruktorami, czy też otrzymać specjalnie przygotowany na to wydarzenie katalog wystawy.


Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie zapewni nam w tym dniu Muzeum Czartoryskich w Puławach, które zaprasza wszystkich mieszkańców miasta oraz gości do udziału w uroczystym przemarszu wraz z rekonstruktorami na dziedziniec Pałacu Marynki, gdzie odbędzie się koncert patriotyczny ,,Wiernym Ojczyźnie” w reż. Roberta Grudnia z komentarzem historycznym Anny Seniuk oraz gościnnym udziałem Zespołu Pieśni i Tańca ,,Powiśle”, który odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Marynki.

 

Program ,,Wiernym Ojczyźnie”


  • 15.00 Otwarcie wystawy ,,Władysław Szczypa i jego bój o Niepodległą”. Prezentacja katalogu wystawy. Spotkanie z rodziną Władysława Szczypy. Poczęstunek. Dom Aleksandryjski.

  • 13.00 – 17.00 Spotkania z rekonstruktorami odtwarzającymi wydarzenia historyczne z lat 1788-1939. Dziedziniec Pałacu XX. Czartoryskich, Świątynia Sybilli i Dom Aleksandryjski.

  • 17.00 Uroczysty przemarsz z rekonstruktorami na dziedziniec Pałacu Marynki.

  • 18.00 Koncert patriotyczny ,,Wiernym Ojczyźnie” w rez. Roberta Grudnia z komentarzem historycznym Anny Seniuk oraz gościnnym udziałem Zespołu Pieśni i Tańca ,,Powiśle”. Dziedziniec Pałacu Marynki.

  • Podczas przedsięwzięcia ,,Wiernym Ojczyźnie” w godz. 16.00 – 20.00 odbędą się ,,Drzwi otwarte Pałacu Marynki”. W ich trakcie, za sprawa regionalisty i przewodnika pana Henryka Czecha, będzie można poznać dzieje tego pałacu i zobaczyć niektóre z jego wnętrz.

 

Opracowanie tekstu: Zbigniew Kiełb

Daty związane z tym wydarzeniem:

09 WrześNia 2018 | Muzeum Czartoryskich w Puławach "Wiernym Ojczyźnie"
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"