Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » Projekcja spektaklu Teatru Telewizji "Warszawianka"

Program

miejsce:
Kino "Sybilla"
wstęp:
10 zł / 25 zł - karnet na 3 projekcje

Projekcja spektaklu Teatru Telewizji "Warszawianka"


Informujemy, że z przyczyn technicznych projekcja filmu "Warszawianka" zostaje przeniesiona na inny termin, o którym niezwłocznie Państwa powiadomimy. 


16 października, o godz. 10:00 zapraszamy do Kina „Sybilla” na projekcje spektaklu Teatru Telewizji pt. „Warszawianka”. Film to klasyczna adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiająca jeden z epizodów powstania listopadowego.

 

Historycy literatury określają "Warszawiankę" i inne sztuki z początkowego okresu twórczości Wyspiańskiego jako "etiudy dramatyczne". W tej "Pieśni z roku 1831", w warstwie fabularno-anegdotycznej istotnie niewiele się dzieje. W dworku na przedmieściach Warszawy, w salonie sióstr Marii i Anny, przebywa gen. Chłopicki ze swym sztabem. Zebrani oczekują wieści z pola walki. Jest 25 lutego 1831 - trzeci miesiąc powstania listopadowego, trzeci dzień bitwy pod Grochowem. Młodzi patrioci są pełni zapału. Starzy, ogarnięci niewiarą w sens walki, studzą ich rozgorączkowanie swoją rozwagą. W saloniku toczy się burzliwa dyskusja. Wojskowi i cywile próbują namówić generała Chłopickiego, który złożył dyktaturę ofiarowaną mu w pierwszych dniach powstania, aby ponownie objął dowództwo. W kulminacyjnym momencie przybywa Stary Wiarus z wiadomością o klęsce bitwy o Olszynkę i śmierci narzeczonego Marii. Widząc jej nieugiętą postawę, Chłopicki decyduje się przejąć komendę nad wojskiem. W dniach bitwy grochowskiej dotarła do Polski pieśń napisana przez francuskiego poetę Casimira Delavigne. Muzykę do niej skomponował Karol Kurpiński, polskie słowa ułożył Karol Sienkiewicz. Właśnie ta pieśń, zestrojona z przebiegiem akcji, z narastającym przeczuciem katastrofy - decyduje o sile ekspresji miniatury dramatycznej Wyspiańskiego.

 

Bilety w cenie 10 zł oraz karnety w cenie 25 zł na trzy projekcje, dostępne w kasie POK „Dom Chemika”, tel. 81 886 20 24.

Daty związane z tym wydarzeniem:

16 Października 2018 | Kino "Sybilla" Projekcja spektaklu Teatru Telewizji "Warszawianka"
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"