Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » Projekcja filmu "Sól ziemi czarnej"

Program

miejsce:
Kino Sybilla
wstęp:
10 zł

Projekcja filmu "Sól ziemi czarnej"


31 października zapraszamy na trzecią projekcję z cyklu „Niepodległa w filmie” - „Sól ziemi czarnej” - w reżyserii Kazimierza Kutza.

 

Poetycka ballada ludowa osnuta wokół dramatycznych wydarzeń II Powstania Śląskiego z sierpnia 1920 roku - dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi. Film nie rekonstruuje przebiegu powstania - odtwarza natomiast jego klimat i kreśli zbiorowy portret śląskiego ludu.

Lato 1920 roku na Śląsku. Siedmiu braci pod dowództwem wyrusza do boju i wraz z innymi powstańcami opanowuje miasteczko. Najmłodszy Gabriel, zdobywa niemiecki mundur i przekrada się do osady opanowanej przez Niemców, gdzie zakochuje się w młodziutkiej niemieckiej sanitariuszce. W czasie walk przychodzi z pomocą powstańcom oficer polski z działem. Napór Niemców jest jednak coraz silniejszy. Ginie ojciec braci. Oddział wycofuje się w kierunku granicy. Wielu powstańców zostaje zabitych. Rannego Gabriela dziewczęta przenoszą przez graniczną rzeczkę. Spotyka tu swych trzech pozostałych przy życiu braci.

 

Na seans zapraszamy o godz. 10:00 do Kina „Sybilla”. Bilety w cenie 10 zł oraz karnety w cenie 25 zł na trzy projekcje, dostępne w kasie POK „Dom Chemika”, tel. 81 886 20 24.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"