Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - Recital fortepianowy – Jacek Kortus

Program

miejsce:
Sala Balowa Pałacu Czartoryskich w Puławach, godz. 18.00
wstęp:
wstęp wolny

IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - Recital fortepianowy – Jacek Kortus

 
Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach to impreza nawiązująca do ogromnej spuścizny kulturowej przekazanej naszym pokoleniom przez rodzinę Czartoryskich i jej otoczenie. Na puławskim dworze inicjowano wydarzenia budzące podziw i szacunek innych ośrodków, o prymat zaś w dziedzinie kultury i sztuki miejscowość konkurowała z największymi ośrodkami.

Dzisiaj zapraszamy Państwa do Sali Balowej Pałacu Czartoryskich w Puławach, gdzie odbędzie się recital fortepianowy  Jacka Kortusa.
W programie: Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Franciszek Lessel

Jacek Kortus (ur. 1988 r. w Poznaniu) – laureat XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu.

Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody i “Grand Prix” na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku (2002), II nagrody (pierwszej nie przyznano) na I Ogólnopolskim Konkursie im. Wł. Kędry w Łodzi (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w Żaganiu (2001), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Antoninie (2000), III nagrody na Międzynarodowy m Konkursie w Szafarni (1999).

W 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen a w kwietniu 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein In memoriam” w Bydgoszczy. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie, Maroko.

W 2002 uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Pomoc Młodym Talentom”. Dwukrotnie, w 2002 i 2005, otrzymał stypendium Ministra Kultury. W 2006 został uhonorowany „Medalem Młodej Sztuki”, przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozyty wisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej oraz otrzymał nominację do nagrody „Paszporty Polityki”. W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta, nagrana dla wytwórni „Muza Polskie Nagrania”, która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyki”. W ro ku 2011 uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2015 ukazała si ę płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu za pracę na rzecz uczelni, a w roku 2017 Honorowe Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawanym przez Ministra Kultury.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów we współpracy z Puławskim Ośrodkiem Kultury „Dom Chemika”.

 

 

https://domchemika.pl/file/Prorgam/2019/2019-06/Plakat%20ma%C5%82y.jpg
 

Daty związane z tym wydarzeniem:

24 Maja 2019 | Sala Balowa Pałacu Czartoryskich w Puławach, godz. 18.00 IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - Recital fortepianowy – Jacek Kortus
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"