Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - opera Straszny Dwór - Stanisława Moniuszki

Program

miejsce:
Dziedziniec Pałacu Marynki w Puławach, godz. 20.30
wstęp:
wstęp wolny

IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - opera Straszny Dwór - Stanisława Moniuszki


Od 2016 roku Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów prezentuje publiczności plenerowe spektakle operowe przygotowane specjalnie na potrzeby regionu i wzbogacenia w nim oferty kulturalnej o ten gatunek.

 

Pomysł przedsięwzięcia oparty został na założeniach projektu zapoczątkowanego kilka lat wcześniej właśnie pod nazwą OPERA NA PROWINCJI. Jego ideą miało być prezentowanie gatunku opery w ośrodkach nieposiadających stałych placówek zajmujących się tego typu profesją.

 

Trwający obecnie Rok Moniuszkowski to znakomita okazja do wyboru na dzieło inaugurujące projekt opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Zaprezentujemy ją w tym roku dwukrotnie, pierwszy raz w 15 czerwca w Puławach i ponownie 15 sierpnia w Kozłówce.

 

Założenia przedsięwzięcia opierane są na kooperacji orkiestry i chóru Teatru Muzycznego w Lublinie, zespołu solistów, którego trzon stanowić będą artyści związani z Teatrem Wielkim w Poznaniu a także Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” działającego od 65 lat, przy POK „Dom Chemika”.

 

Wystawiając Straszny Dwór St. Moniuszki w Puławach organizatorzy zwracają się w kierunku historii teatru operowego, zapoczątkowanej w ośrodku przez Czartoryskich w drugiej połowie XVIII wieku. Tu, pod ręką Wincentego Ferdynanda Lessla powstawały a następnie prezentowane były na miejscowych scenach kameralne dzieła operowe oparte na tekstach między innymi Juliana Ursyna Niemcewicza, Franciszka Dionizego Kniaźnina czy Izabeli Czartoryskiej.


Daty związane z tym wydarzeniem:

15 Czerwca 2019 | Dziedziniec Pałacu Marynki w Puławach, godz. 20.30 IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - opera Straszny Dwór - Stanisława Moniuszki
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"