Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - opera Straszny Dwór - Stanisława Moniuszki

Program

miejsce:
Dziedziniec Pałacu Marynki w Puławach, godz. 20.30
wstęp:
wstęp wolny

IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - opera Straszny Dwór - Stanisława Moniuszki

 
Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach to impreza nawiązująca do ogromnej spuścizny kulturowej przekazanej naszym pokoleniom przez rodzinę Czartoryskich i jej otoczenie. Na puławskim dworze inicjowano wydarzenia budzące podziw i szacunek innych ośrodków, o prymat zaś w dziedzinie kultury i sztuki miejscowość konkurowała z największymi ośrodkami.

 
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na to interesujące wydarzenie. Tym razem Straszny Dwór (polska opera w czterech aktach) to plenerowa realizacja arcydzieła polskiej muzyki operowej z udziałem solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich i innych.
 
Przedstawienie jest imprezą towarzyszącą, prezentowaną w ramach projektu OPERA NA PROWINCJI, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z obchodami Roku Stanisława Moniuszki.

OPERA NA PROWINCJI Straszny Dwór - to projekt, którego nadrzędnym celem jest popularyzowanie muzyki operowej w tym dorobku St. Moniuszki a także odnalezienie nowej grupy odbiorców - wrażliwej na sztukę, jednak nie zawsze korzystającej z oferty gatunku opery.

Straszny dwór to komediowe dzieło o silnym zabarwieniu patriotycznym, uznawane za najdoskonalszą operę w twórczości Moniuszki i jedną z najlepszych oper polskich. Chcemy przedstawić ją w regionie, w którym muzyka operowa gości stosunkowo rzadko. Dwa plenerowe spektakle, z udziałem solistów, chóru, orkiestry, tancerzy oraz grup rekonstrukcyjnych, osadzone w realistycznej scenografii puławskiego dworu i pałacu w Kozłówce, w połączeniu z elementami multimedialnymi, stanowią znakomity materiał do realizacji popularyzatorskich założeń projektu.

Chcemy aby spektakl stał się punktem wyjścia do kontynuowania projektu OPERA NA PROWINCJI w następnych latach i prezentowania publiczności regionu kolejnych dzieł, w tym także oper Moniuszki.

 

Spektakle obejrzeć będzie można 15 czerwca w Puławach i 15 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów we współpracy z Puławskim Ośrodkiem Kultury „Dom Chemika”.

 

https://domchemika.pl/file/Prorgam/2019/2019-06/Plakat%20ma%C5%82y.jpg

Daty związane z tym wydarzeniem:

15 Czerwca 2019 | Dziedziniec Pałacu Marynki w Puławach, godz. 20.30 IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów - opera Straszny Dwór - Stanisława Moniuszki
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"