Program - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Program » "Spotkania ze sztuką ludową" - warsztaty dla klas ze szkół podstawowych i średnich oraz dorosłych

Program

miejsce:
POK "Dom Chemika"
wstęp:
5 zł/15 zł

"Spotkania ze sztuką ludową" - warsztaty dla klas ze szkół podstawowych i średnich oraz dorosłych


Ze względu na obecna sytuację w kraju związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa informujemy, że "Spotkania ze Sztuką Ludową" zostają odwołane.

***
 

„Spotkania ze sztuką ludową” to warsztaty rękodzielnicze
prowadzone przez członków Klubu Twórców Ludowych i adresowane są do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.


Celem zaplanowanych warsztatów jest ożywienie, popularyzacja i odtworzenie zanikających dziedzin rękodzieła ludowego, jak również wykorzystanie poznanych technik współczesnych. Wiedzę i umiejętności zdobyte na warsztatach uczestnicy będą mogli wykorzystywać na zajęciach plastyczno – technicznych, także podejmując próby samodzielnego wytwórstwa wybranej dziedziny rękodzieła ludowego.

Na zajęcia dla klas ze szkół podstawowych i średnich zapraszamy 26 i 27 marca 2020 r. (czwartek, piątek).


W programie do wyboru:


Warsztaty- PALMY WIELKANOCNE (60 MINUT)
Podczas warsztatów wykona palmę wielkanocną zgodnie z lokalną tradycją Powiatu Puławskiego, z wykorzystaniem roślin zielonych i suchych. Prosimy o przyniesienie gałązek bukszpanu.


Warsztaty- KWIATY Z BIBUŁY (90 MINUT)
Podczas warsztatów uczniowie poznają tajniki misternego tworzenia ludowych kwiatów z bibuły. Dawniej wykonywane przez gospodynie kwiaty z bibuły wnosiły wiele piękna do izb chałup wiejskich, miały formę bukietów, girland i wianuszków. Zdobiły „święte obrazy” lub ramy luster.

Warsztaty- PISANKI METODĄ DECOUPAGE (90 MINUT)
Podczas warsztatów powstaną pisanki na jajkach styropianowych z wykorzystaniem techniki decoupage. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie serwetek o wzorach wiosennych lub wielkanocnych.

Warsztaty- KARTKI WIELKANOCNE (90 MINUT)
Każdy z uczestników warsztatów wykona składaną kartkę wielkanocną. W pracy zostaną wykorzystane techniki wycinanki, wydzieranki, naklejanki.


Koszt warsztatów – 5zł od osoby za wybrany warsztat.
Szczegółowe informacje i zapisy do 20 marca 2020 r. w pokoju 22
tel. 81 8879601 w. 21,22.


Na warsztaty dla osób dorosłych zapraszamy 28 marca br. (sobota)


W programie do wyboru:

Warsztaty – LALKI MOTANKI (90 MINUT, dla grupy do 20 osób)

Organizacja warsztatów z wykonania słowiańskich magicznych lalek motanek łączy się z przejściem z zimy do wiosny. Każdy z uczestników wykona laleczkę ze szmatek bez użycia igły. Sugerowane jest przyniesienie ze sobą na warsztaty kawałka ulubionej tkaniny, wstążki czy koralików. Powstanie każdej lalki motanki ma być niejako dziełem wynikającym z duszy jej autora.

Starożytni Słowianie za najpotężniejszy obiekt ochronny uważali lalki motanki. Wierzyli, że motanki chronią przed „złym okiem”, oczyszczają dom od negatywnej energii, pomagają w pracach domowych, wspierają w problemach materialnych itd.

Warsztaty – PISANKI METODĄ BATIKOWĄ (90 MINUT, grupa do 7 osób)

Metoda batikowa polega na tym, że na skorupkę jajka lub wydmuszki nanosi się roztopiony wosk i "pisze" przy pomocy różnych narzędzi. Może to być szpilka umocowana na czubku patyczka, którą trzeba zanurzać w gorącym wosku lub pisak z metalowym lejkiema. Do lejka wkłada się wosk pszczeli i podgrzewa się go nad płomieniem świeczki. Wypływająca cienka woskowa stróżka zastyga natychmiast na skorupce jajka tworząc wzór.

„Upisane” jajko zanurza się w barwniku, miejsca pokryte woskiem nie ufarbują się. Po wyjęciu z farby ogrzewa się powierzchnię jajka aby usunąć wosk. W efekcie wychodzą piękne kolorowe wzory. Uczestnik przynosi na warsztaty jajka surowe, o jasnej skorupce.


Udział w warsztatach jest odpłatny i wynosi 15zł od osoby za wybrany warsztat.

Wpłaty za warsztaty dla dorosłych przyjmowane są do 27 marca br.

Szczegółowe informacje i zapisy do 20 marca 2020 r. w pokoju 22
tel. 81 8879601 wew. 21,22.

Daty związane z tym wydarzeniem:

26 Marca 2020 | POK "Dom Chemika" "Spotkania ze sztuką ludową" - warsztaty dla klas ze szkół podstawowych i średnich oraz dorosłych
27 Marca 2020 | POK "Dom Chemika" "Spotkania ze sztuką ludową" - warsztaty dla klas ze szkół podstawowych i średnich oraz dorosłych
28 Marca 2020 | POK "Dom Chemika" "Spotkania ze sztuką ludową" - warsztaty dla klas ze szkół podstawowych i średnich oraz dorosłych
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"