Zajęcia taneczne - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Zajęcia taneczne » Zespół Baletowy „Etiuda”

Zajęcia taneczne

Zespół Baletowy „Etiuda”

Uczestnictwo w zajęciach umożliwia poznanie zasad tańca klasycznego i elementów tańców współczesnych i charakterystycznych. Uczestnicy opanowują też różnorodne układy choreograficzne stanowiące repertuar zespołu. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży.

Zespół Baletowy "Etiuda", fot. archiwum POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. archiwum POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. archiwum POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. archiwum POK "Dom Chemika"
Zajęcia Zespołu Baletowego "Etiuda" - regulamin
Zajęcia Zespołu Baletowego "Etiuda" - regulamin
Zajęcia Zespołu Baletowego "Etiuda" - karta zgłoszenia
Zajęcia Zespołu Baletowego "Etiuda" - karta zgłoszenia

Harmonogram zajęć:


Wtorek:
15:30 - 16:20 Etiuda 5
16:30 - 17.20 Etiuda 4
17:30 - 18:20 Etiuda 3
18.30 - 19.20 Etiuda 2
19:30 - 21:00 Etiuda 1

Czwartek:
15:30 - 16:20 Etiuda 5
16:30 - 17:20 Etiuda 4
17:30 - 18:20 Etiuda 3
18:30 - 19:20 Etiuda 1 i 2

19.30 - 21.00 dorośli

Sobota:
08:30 – 09:50 Etiuda 3
10:00 - 11:20 Etiuda 2
11:30 - 12:20 Etiuda 2 (zajęcia dodatkowe)
12.30 - 14.30 Etiuda 1


Zajęcia w roku kulturalnym 2019/2020 na okres remontu POK „Dom Chemika” odbywają w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej, ul. Polna 18, natomiast w soboty na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6, ul. Niemcewicza 4.

Kontakt:
tel. 81 887 96 01 
e-mail: ilona.rogozik@domchemika.pl

Opłaty za udział w zajęciach wynosi 40 zł miesięcznie.

Pełna odpłatność za pierwsze dziecko; 50% zniżki za drugie i kolejne.


Zapisy do zespołu prowadzone są we wrześniu.

Kierownikiem zespołu jest Ilona Rogozik, akompaniatorem jest Zbigniew Jonak.

Kontakt:

  • Ilona Rogozik
tel. 81 887 96 01-04
e-mail: ilona.rogozik@domchemika.pl
  • Zbigniew Jonak
tel. 81 887 96 01-04
e-mail: zbigniew.jonak@domchemika.pl

Zespól Baletowy "Etiuda" działa przy Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" od chwili otwarcia tej instytucji. Jednak początki działalności zespołu baletowego sięgają 1968 roku, kiedy Zofia Stec przyjechała do Puław i założyła Zespół Baletowy w Młodzieżowym Domu Kultury. Okazało się wówczas, że zainteresowanie tańcem w naszym mieście jest ogromne.


Dziesięć lat później patronat nad zespołem baletowym przejęło Towarzystwo Muzyczne w Lublinie, a następnie Zakładowy Dom Kultury Zakładów Azotowych w Puławach. Od 1984 roku tj. od momentu otwarcia POK "Dom Chemika", zespół przeniósł na stałe swoją siedzibę do tego ośrodka kultury, przyjął nazwę "Etiuda" i tu działa nieprzerwanie.
 

Wieloletnia rzetelna praca pozwoliła nadać zespołowi wyjątkowy charakter, w którym emanuje z młodych artystów piękno i gracja ruchu w rytm dobrej muzyki. Przez lata przez zespół przewinęło się około 2000 dzieci i młodzieży. Dla niektórych z nich "zabawa w taniec" stała się pasją życiową, która poprowadziła uczestników zajęć do szkoły baletowej, aby dalej mogli kształcić się na zawodowych tancerzy. Wśród nich można wymienić: Marcina Kaczorowskiego, Ewę Szymańską, Lidię Wiś, Iwonę Duliasz, Edytę Szymańską, Urszulę Bernat, Elżbietę Serafińską,  Ilonę Zarzekę, Martę Dąbkowską, Annę Karabelę, Martę Wiejak, Sylwię Wąsik, Michała Pasternaka. Obecnie tańczą na scenach teatrów zawodowych Polski , Kanady, Szwecji i Francji.
 

Uczestnicy zespołu poznają szeroki wachlarz form tanecznych: rytmiki, tańca klasycznego oraz tańców charakterystycznych różnych narodów (węgierskie, ukraińskie, greckie, żydowskie, amerykańskie, arabskie, czeskie, włoskie i w ostatnim czasie irlandzkie). Udział w Zespole Baletowym "Etiuda" prowadzi do pełnego odbioru kultury rozbudzając w młodych duszach zamiłowanie do tańca.
 

Jednym z ważnych elementów poznania tańca są częste wyjazdy na spektakle baletowe do teatrów zawodowych (głównie do Teatru Wielkiego w Warszawie). Bardziej ambitne i oczarowane tańcem osoby wyjeżdżają na Warsztaty Taneczne do Poznania, które corocznie organizuje Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej.

 

Zespół Baletowy „ETIUDA” uczestniczył w eliminacjach krajowych Dance World CUP (DWC) 2016.  Międzynarodowe Jury z przewodniczącą Mary Walledge z Londynu, Barbarą Sier - tancerką Teatru Wielkiego z Warszawy i Michaiła Zubkowa z Rosji - pedagoga tańca i choreografa warsztatów w całej Europie - przyznało zespołowi  CERTYFIKAT i zakwalifikowało ETIUDĘ do udziału w finale DWC 2016.                                              

 

2 lipca 2016 r. Zespół Baletowy „ETIUDA”  wystąpił w finałach Międzynarodowego Konkursu Tanecznego dla dzieci i młodzieży „O Puchar Dance World Cup”, które odbyły się w St Helier na wyspie Jersey. Puławskie tancerki zaprezentowały 2 układy taneczne  „Deszczowa piosenka” oraz „Broadway Jazz”, uzyskując odpowiednio 75,7 i 71 punktów – dla porównania, angielskie zespoły z renomowanych szkół tańca i nagrodzone medalami, otrzymały jedynie ~10 punktów więcej. Jest to ogromne wyróżnienie dla całego zespołu i promocja Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, miasta Puławy oraz Polski na arenie międzynarodowej w dziedzinie kultury.

 

Od roku szkolnego 2016/2017 Zofia Stec po osiągnięciu 50 lat pracy zawodowej oddała prowadzenie zespołu tancerce Ilonie Rogozik, która wygrała  konkurs na instruktora do spraw baletu. Podobnie jak Zofia Stec, która jest absolwentką 9-letniej szkoły baletowej w Poznaniu, stażystką w Operze Wrocławskiej i Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, obecna instruktorka ukończyła szkołę baletową w Warszawie i ma 10-letni staż pracy w zawodowych zespołach tanecznych - Opera w Bydgoszczy i Teatr Muzyczny w Lublinie.

 

Ilona Rogozik w programie kulturalnym Alicji Niewielskiej "POK-frontacje".

 

Młodzież skupioną wokół idei tańca cechuje wysoka kultura osobista, subtelność widoczna zarówno na scenie, jak i poza nią. Jako dowód rzetelnej i systematycznej pracy, wzorem szkół artystycznych, zespół prezentuje się na corocznie organizowanych Popisach Baletowych. Natomiast w licznych przeglądach i festiwalach tanecznych zdobywa wiele cennych trofeów i wyróżnień.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"